تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست

تفاوت لیمنت و کامپوزیت چیست؟

لبخند زیبا یکی از مهمترین مسئله درباره زیبایی بوده زیرا ظاهر دندان تاثیر بسزایی بر روی اعتماد به نفس و خیلی از موارد دیگر دارد به همین منظور اگر شما در دندان‌های خود دچار مشکل شدید می توانید از روش های مختلفی برای درمان آن استفاده کنید. کامپوزیت و لمینت یک روش درمان دندانپزشکی بوده که از طریق آن شما می توانید دندان زیبا و سالمی داشته باشید. برای بیشتر افراد این سوال به وجود می آید که تفاوت لیمنت و کامپوزیت چیست و هرکدام به چه منظور مورد استفاده قرار می گیرند زیرا دانستن این عسل باعث میشود که بیماران تصمیم درستی را بگیرند و بتوانند با توجه به آن گزینه مناسبی را برای دندان خود استفاده کنند.

 یکی از تفاوت اساسی کامپوزیت و لمینت می باشد که کامپوزیت ها بیشتر در معرض رنگ گرفتن قرار دارند در نتیجه به مرور زمان امکان دارد دندان شما تغییر رنگ دهد ولی پروسه کار کامپوزیت بسیار آسان بوده به گونه‌ای که تمام کارها در همان روز انجام می شود. لمینت و کامپوزیت ها از نظر میزان برگشت پذیر نیز نسبت به یکدیگر متفاوت می باشند به گونه ای که لمینت ها غیر قابل برگشت هستند کامپوزیت ها بعد از مدتی قابل برگشت هستند و شما می توانید از دندان های اولیه خود استفاده کنید.

انواع کامپوزیت و مزایای آن

یکی از درمان هایی که امروزه در دندانپزشکی برای رفع مشکلات دندان ها انجام می شود کامپوزیت بوده که خود انواع مختلفی دارد در نتیجه انتخاب بهترین روش کامپوزیت دندان در میان آن‌ها کاری بسیار دشوار میباشد. انواع کامپوزیت ها با توجه به طول عمر دوام و نوع استفاده بسیار زیاد می باشند به طور مثال برخی از آنها برای دندان های خلفی مناسب نیستند و در نتیجه شما باید بدانید چه نوع کامپوزیتی باید استفاده کنید. یکی از انواع کامپوزیت ماکروفر بوده که این نوع کامپوزیت بزرگترین ذرات را در میان انواع کامپوزیت به خود اختصاص داده است و مزایای آن این میباشد که مقاومت و استحکام بالایی را داشته و در عین حال دشواری کار ترمیم و پولیش و کامپوزیت ها بالا می باشد.

کامپوزیت میکروفیل نوع دیگر بوده که ترمیم و پولیش آن به دلیل ریز بودن ذرات بسیار آسان بوده و همچنین در بیمارانی که از مینای دندان کافی بهره‌مند هستند استفاده می شود. نوعی دیگر از کامپوزیت ها هیبرید میباشد که ترکیبی از هر دو نوع کامپوزیت ماکروفیل و میکرو فیل بوده به همین منظور از استحکام بالایی را دارند و ترمیم آن نیز بسیار آسان بوده و تنهایی به این و کامپوزیت آن بوده که به مرور زمان ظاهر و جلوه خاص خود را کمی از دست می‌دهند.  نوع دیگر از کامپوزیت نانو هیبرید بوده که رنگ آن متناسب با رنگ سایر دندان ها میتواند انتخاب شود و مراحل درمان آن نیز به صورت لایه لایه انجام می شود در نتیجه در حل هایی می توان از استحکام و تراکم مواد اطمینان حاصل نمود. و با توجه به اینکه مواد نانو هیبرید چسبندگی کمی دارند این باعث می‌شود که کار روی دندان های عقب نیز راحت تر انجام شود در نتیجه استفاده از نانو کامپوزیت فواید بسیار زیادی را برای تمام بیماران دارد.

انواع لمینت و مزایای آن

لمینت دندان دارای پوسته های ظریف و شیشه ای شکل می باشد که در عین حال استحکام بالایی دارد که برای پوشاندن و بهبود سطح روی دندان ها به کار میرود. جنس لمینت از مواد همرنگ دندان بود که برای اصلاح فرم، بدرنگی ،شکل،طول دندان و خیلی از موارد دیگر استفاده میشود به طور کلی لمینت به صورت لایه نازک روی سطح دندان قرار گرفته و ایراد های دندان را به خوبی می پوشاند. انواع لمینت بسیار زیاد بوده که هر کدام دارای جنس و کاربردهای مختلفی دارند که دندانپزشکی با توجه به نوع بیمار تشخیص می‌دهد که کدام از آنها را به کار ببرد. یکی از انواع لیمینت که  به صورت لمینت سرامیکی  برای دندان می باشد که از جنس سرامیک خالص  بوده و به کمک انواع باندهای رزینی و شیمیایی مایی روی سطح دندان تراش خورده  و درست شده چسبانده میشود. لمینت کامپوزیتی نیز نوع دیگر بوده که همرنگ دندان می باشد و معمولاً در مطب ساخته شده و در نهایت طی چند جلسه فرماندهی بر روی دندان چسبانده میشود.

نوع دیگر این محصول لمینت بدون تراش می باشد و به قدری نازک بوده که برای نصب آن نیاز به تراشیده شدن مینای دندان نبوده و در واقع پیوند این نوع لمینت ها طی فرایند های غیر تهاجمی انجام میشود و از مزایای آن این بوده که بیمار قادر می باشد تا در زمان دلخواه خود لمینت را از روی دندان های خود بردارد. مزایای تمام این لمینت ها این بوده که دارای زیبایی و درخشندگی بی نظیری هستند که در زیباسازی چهره بسیار مهم می باشند. همچنین تمام این لمینت ها بسیار مقاوم هستند و نصب آنها نیز در زمان بسیار کوتاه انجام می شود در نتیجه بیمار سریعاً نتیجه درمان خود را مشاهده می نماید.

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

لمینت و کامپوزیت هر دو از روش های اصلاح طرح لبخند میباشند با مراجعه به صفحه ی اصلاح طرح لبخند با روش های بیشتری آشنا خواهید شد.

اصلاح طرح لبخند

عوارض کامپوزیت و لمینت

کامپوزیت دندان نوعی درمان ترمیمی و زیبایی در دندانپزشکی بوده کاربرد متفاوتی نیز دارد همچنین کامپوزیت برای پر کردن دندان و بلیچینگ دندان و از بین بردن عیوب و مشکلات دندان و دیگر عوامل به کار میرود. در لمینت شما نیاز به قالب گیری دارید و بعد شروع به ترمیم می نماید در نتیجه هر کدام در زمینه های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. معایب کامپوزیت و لمینت نیز زیاد بوده به همین منظور مادر اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم اطلاعات شما کافی شود و بتوانید انتخاب درستی داشته باشید. یکی از معایب کامپوزیت این بوده که در مقابل تغییر رنگ مقاومت کمتری از خود نشان می دهد و اگر چیزی که باعث ایجاد لک در دندان شود مانند چای، قهوه، نوشابه و غیره احتمال تغییر رنگ در کامپوزیت وجود دارد.

کامپوزیت ها در برابر فشار و ضربات وارد شده و استحکام بالایی ندارند در نتیجه شما حتماً باید مراقبت های لازم را انجام دهید تا دندان شما دچار آسیب نشود. از معایب لمینت می توان داشتن هزینه بالای آن اشاره نمود در نتیجه قطعاً شما برای انجام دادن لمینت باید هزینه قابل توجهی را پرداخت نمایید. برخی از افراد بعد از اینکه کار لمینت را انجام می دهند دچار حساسیت های دندانی می شوند در نتیجه اگر شما لمینت را انجام دادید ممکن است چند روزه دندان‌هایتان به دمای سرد و گرم حساسیت نشان دهد که البته این وضعیت کاملاً موقتی خواهد بود. از معایب دیگر لمینت ای می باشد که دندان شما کاملاً دائمی بوده در نتیجه وضعیت و شکل اولیه دندان های شما غیر قابل برگشت میباشد زیرا دندانپزشک قبل از نصب دندان برای ایجاد استحکام و چسبندگی لازم می باشد مجبور می شود که تغییرات خاصی را در ساختار طبیعی دندان ایجاد کند و همچنین لایه نازکی از مینای دندان را بتراشد.

 تنها با چند کلیک جهت ویزیت و مشاوه رایگان نوبت دریافت کنید.

دریافت نوبت