پروتز دندان

پروتز دندان

پروتز دندان چیست؟

بارها نام پروتز دندان را شنیده اید ولی به راستی پروتز دندان چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟ چه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد؟ این سوالات و سوالات متعدد دیگری درباره پروتز دندان وجود دارد که در اینجا به اختصار آن‌ها را بیان می‌کنیم و به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.در گذشته وقتی دندانی از بین می رفت یا کشیده می‌شد جای آن برای همیشه خالی باقی می‌ماند و خیلی خوشایند نبود و موجب آزار فرد می‌شد ولی امروز با پیشرفت علم و تکنولوژی این مشکل رفع شده است و با کمک پروتز دندان می‌توان جای خالی دندان را پر کرد این پروتز دندان در زیبایی صورت و چهره و اصلاح طرح لبخند نقش بسزایی دارد.پروتز دندان به صورت متحرک و ثابت می‌باشد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد و در ادامه به توضیح و بررسی آن‌ها می‌پردازیم. فرایند پروتز دندان طی چندین جلسه انجام می‌شود و برای تکمیل آن چند بار باید به دندانپزشک مراجعه کرد این فرایند با دقت و ظرافت بسیار زیاد انجام می‌شود و برای انجام آن حتما باید به دندانپزشکان مجرب و کاربلد مراجعه کرد چون کوچکترین اشتباه در این کار ممکن است منجر به مشکل جدی شود یا حتی کار به جراحی برسد.

یکی دیگر از روش های زیبا سازی دندان مانند پروتز دندان، ونیر کامپوزیت است که با مطالعه ی صفحه ی زیر میتوانید اطلاعات کاملی از آن را بدست آورید.

ونیر کامپوزیت دندان

پروتز دندان ثابت

یکی از انواع پروتز دندان، پروتز دندان ثابت است همانطور که از نام آن مشخص است این پروتز قابلیت جابه‌جایی ندارد و به یک تکیه گاه ثابت می‌شود دو نوع پروتز دندان ثابت وجود دارد یک نوع پروتز ثابت متکی به ایمپلنت و دیگری پروتز متکی به دندان.پروتز دندان ثابت متکی به ایمپلنت برپای ایمپلنت سوار می شود و به بیمارانی که دندان‌های فک بالا یا پایین یا هر دو را از دست داده اند کمک شایانی می کند از نمونه های پروتز ثابت می‌توان تاج، روکش، پل یا بریج دندان را نام برد. این پروتزها به طور کامل به دندان‌ها چسبیده می‌شوند از این رو به پروتز ثابت معروف هستند پروتز دندان ثابت با چسب های مخصوص یا پیچ به دندان متصل می‌شود این پروتز از مواد مختلفی ساخته می شود که فقط دندانپزشک مجرب می تواند این پروتز را متصل کند یا آن را از دهان خارج نماید. در این پروتز ابتدا قاب یا چارچوبی از فلزات مخصوص مانند پالادیوم، طلا یا تیتانیوم ساخته می‌شود و سپس لایه ای از سرامیک دندانی به این قاب متصل می‌شود برای این کار ابتدا باید قالب گیری انجام شود سپس ماکت دندان ساخته شود و بعد این چهارچوب فلزی بر روی ماکت قرار گیرد سپس این قاب فلزی با روکش مناسب پوشانده می شود و در نهایت توسط دندان پزشک داخل لثه قرار می‌گیرد.

پروتز دندان متحرک

یکی دیگر از انواع پروتز دندان در دندانپزشکی زیبایی پروتز دندان متحرک می‌باشد همانگونه که از نام این پروتز مشخص است به راحتی می توان آن را داخل دهان گذاشت و یا خارج کرد کسی که تمام دندان هایش را کشیده باشد پروتز دندان متحرک برای او بسیار مناسب خواهد بود.در ابتدا استفاده از این پروتز ممکن است ناخوشایند باشد اما به مرور زمان برای افراد عادی می گردد و به وجود آن در دهان خود عادت می‌کند این پروتز بعد از یک یا دو سال نیاز به ترمیم دارد و بعد از گذشت چندین سال باید آن را با پروتز دندان متحرک جدید جایگزین کرد.. نگهداری و تمیز کردن این پروتزها نسبت به پروتزهای ثابت راحت تر می باشد از آنجایی که این پروتز به راحتی از دهان خارج میشود ممکن است بر اثر خوردن غذاهای سفت یا کارهایی مانند خندیدن این پروتز از دهان خارج شود از این رو باید مراقب آن بود و اگر از دهان خارج شد دوباره آن را داخل دهان قرار داد توصیه می شود هر شب آن را از دهان خارج کنید کاملاً تمیز کنید و دوباره داخل دهان قرار دهید برای تمیز کردن آن می‌توانید از مسواک استفاده کنید.

پروتز دندان

پروتز دندان چگونه انجام می شود ؟

پروتز دندان توسط متخصص پروتز دندان طی چندین مرحله انجام می‌شود که در اینجا به توضیح آن ها می‌پردازیم. متخصص پروتز دندان در جایگذاری دندان مصنوعی به جای دندانی که از بین رفته است تخصص دارد و در این زمینه بسیار مجرب می باشد و مورد تایید انجمن دندانپزشکی قرار دارد. پروتز دندان کاری بسیار دشوار و دقیق می باشد که متخصص پروتز دندان آن را با مهارت زیاد انجام می‌دهد از این رو برای پروتز دندان باید به افراد کاملاً متخصص و مجرب مراجعه نمایید.اولین کاری که متخصص پروتز دندان برای بیماران انجام می دهد تصمیم گیری درست می باشد او باید به درستی تصمیم بگیرد که از پروتز ثابت یا متحرک برای بیمار استفاده کند تا بیشترین بازده و کارایی را برای او داشته باشد.

پروتز باید از مواد بسیار باکیفیت و مرغوب تهیه شود به گونه ای که داخل لست کاملاً قرار گیرد و ایجاد آلرژی یا حساسیت برای بیمار نکند و ساخت پروتز مناسب مرحله دیگری از پروتز دندان می باشد این پروتز باید کاملاً اندازه لثه و فک بیمار باشد به گونه ای که اگر کوچک یا بزرگ باشد غیر قابل استفاده خواهد بود و بیمار در هنگام استفاده از آن دچار مشکل می‌شود این اندازه و سایز استاندارد یکی دیگر از کارهایی است که متخصص پروتز دندان باید انجام دهد.

پروتز از روش های دندانپزشکی زیبایی است که شامل ارتودنسی دندان نیز میشود. بهترین روش ها و سن مناسب ارتودنسی را در صفحه ی زیر میتوانید پیدا کنید.

ارتودنسی دندان

هزینه پروتز دندان

هزینه پروتز دندان نسبتا بالا می باشد اما گاهی اوقات می توان با استفاده از بیمه از هزینه پروتز دندان ارزان بهره مند شد. هزینه پروتز دندان با توجه به نوع آن مواد اولیه و دستمزد متخصص متغیر می باشد. اگر از مواد اولیه بسیار باکیفیت و درجه یک برای پروتز استفاده شود مسلماً هزینه آن بسیار بالا خواهد بود اگرچه هزینه بالایی برای این پروتز دندان پرداخت می‌شود اما کیفیت و طول عمر آن نیز بسیار زیاد است در مقابل اگر از مواد اولیه معمولی برای پروتز دندان استفاده شود مسلماً این محصول یک پروتز دندان ارزان قیمت خواهد بود که کیفیت آن نسبتاً پایین بوده و در مدت زمان کوتاهی از بین می‌رود. با توجه به میزان بودجه خود می توان پروتز دندان ارزان قیمت یا گران را انتخاب نمود همچنین مواد استفاده شده در روکش و نوع آن در قیمت آن نیز نقش بسزایی دارند در کل پروتز دندان بسیار گران قیمت و پر هزینه می‌باشد و برای آن باید هزینه زیادی پرداخت شود.

 تنها با چند کلیک جهت ویزیت و مشاوه رایگان نوبت دریافت کنید.

دریافت نوبت