لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانیم که لیمنیت دندان چیست و چرا گاها این اصطلاح را با کامپوزیت اشتباه می گیرند؟ لمینت یک روکش دندان است که رنگ آن سفید و برای زیبا کردن لبخند و ظاهر افراد طراحی شده است. شما می توانید شکل و اندازه و یا حتی دندان ها را با این کار بر اساس سلیقه خود تغییر دهید. جنس لمینت از پرسلن یا مواد کامپوزیت رزین می باشد. بسیاری از افراد نمی‌توانند از لمینت استفاده کنند به عنوان مثال افرادی که دندان هایشان بسیار پوسیده می باشد و یا بیماری لثه دارند و یا افرادی که بسیار دندان قروچه می کنند نمی‌توانند از لمینت استفاده کنند از این رو به افراد قبل از لمینت کردن باید این موارد را مد نظر بگیرند تا مشکلات خود را برطرف کنند. بسیاری از افراد از لمینت استفاده می‌کنند تا بتوانند کاربرد زیاد آن را بهره‌مند شوند. به عنوان مثال افرادی که شکستگی دندان دارند می‌توانند از این امر بهره‌مند شوند و دندان‌های خود را مانند یک دندان سالم درست کنند.

افرادی هستند که دندان هایشان بسیار بد رنگ می باشد و یا در سطح دندان های آنها ترک خوردگی وجود دارد و افرادی که شکل ظاهری دندان آنها کج است می‌توانند به جای ارتودنسی که باید هزینه های بسیار زیادی را صرف کنند چون لمینت نیاز به مبلغ کمتر دارد ولی کاربردش بسیار زیاد است.لمینت دندان طول عمر بسیار زیادی دارد. و از آنجایی که انواع مختلفی از لمینت وجود دارد و هر کدام از آنها دوام و استحکام بسیار زیادی دارند و از آنجایی که از مواد اولیه با کیفیتی استفاده شده قطعا طول عمر آنها نیز افزایش می‌یابد.لمینت علاوه بر اینکه مزایای بسیار زیادی دارد قطعاً معایبی را نیز در خود جای داده است یکی از این معایب این است که افراد نمی‌توانند اجسام را با دندان خود را بشکنند و باید از دندان خود بسیار مراقبت کنند.

لمینت دندان یکی از روش های دندانپزشکی زیبایی است که باعث زیبایی لبخند و صورت شما می شود. شما میتوانید با مطالعه صفحه ی دندانپزشکی زیبایی از روش های دیگر آن مطلع شوید.

دندانپزشکی زیبایی

انواع لمینت دندان

لمینت ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها برای جنس و شکل ظاهری مختلفی از دندان ها کاربرد دارند.  هر کدام از آنها مراحل متفاوتی با یکدیگر دارند و از نظر قیمت نیز با یکدیگر فرق می کند. ما در اینجا می خواهیم به انواع لمینت دندان بپردازیم پس با دقت به مطالب زیر توجه‌کنید. نوع اول از لمینت دندان به نام لمینت سرامیکی می باشد که یک پوسته نازک سرامیکی است که قطر آن ۵ الی ۶ میلیمتر می باشد. این نوع لمینت قبل از استفاده شدن باید کاملاً دندان ها تراشیده شود و به کمک باند های خاصی روی دندان چسبیده می شود. این نوع لمینت ها مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته چون مقاومت بسیار زیادی دارند و به مرور زمان دچار تغییر رنگ نمی شوند چون مواد اولیه آنها بسیار با کیفیت می باشد.

شما برای اینکه شکل ظاهری خود را تغییر دهید و دندان‌های خود را زیباتر کنید بهتر است از این نوع لمینت استفاده کنید چون انواع مختلفی دارد و هر کدام از آنها شکل ظاهری و جنسشان با یکدیگر متفاوت است. لمینت دندان و انواع آن مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته چون هر یک از افراد می توانند لمینت هایی را بر اساس قیمت انتخاب کنند. نوع دیگری از لمینت دندان که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته لمینت کامپوزیتی میباشد. این نوع از لمینت هم از نظر قیمت بسیار مناسب میباشد و هم افراد بدون تراشیدن دندان می توانند از مزایای لمینت بهره‌مند شوند. این نوع از لمینت از جنس پلیمر است و در بسیاری از کشورهای دنیا از این نوع لمینت به عنوان ترمیم های پلاستیک استفاده می کنند.

مزایای لمینت دندان

امروزه بانوان علاقه خاصی به انجام دادن لمینت دارند چون مزایای بسیار زیادی برای آنها ایجاد می‌کند که ما در زیر می‌خواهیم به صورت اختصاصی به مزایای لمینت سرامیکی دندان‌ بپردازیم. اولین مزیتی که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته این است که به دندان‌های آنها زیبایی و درخشندگی خاصی می‌بخشد و این امر باعث می‌شود که یک لبخند زیبا و صورت جذابی داشته باشند چون بسیاری از افراد به دلیل بدرنگ و تیره بودن دندان هایشان اعتماد به نفسی برای خندیدن ندارند.

نصب لمینت بسیار آسان می باشد و شما نیاز نیست که مدت زیادی را برای نصب این کار انجام دهید چون بسیاری از افراد به دلیل اینکه وقت کافی ندارند از انجام این کار دوری میکنند. لمینت یک کاری می باشد که مقاومت بسیار زیادی دارد و شما مدت های زیادی می توانید از سفیدی دندان های خود بهره ببرید چون رنگ آن ثابت می باشد. مزایای دیگری که با انجام دادن لمینت می توانید بدست بیاورید این است که عیب های ظاهری دندان های خود را با کمترین هزینه از بین می برید. افراد می توانند همزمان با انجام دادن کار لمینت کارهای دیگری از جمله ایمپلنت و ارتودنسی را انجام دهند چون مانعی درمیان کار نیست و همچنین دوره‌ی نقاهتی ندارد. انجام دادن کار لمینت مناسب بانوان و آقایان می باشد و افرادی که مشغول کار و زندگی هستند به راحتی می‌توانند از لمینت بهره ببرند چون هیچگونه دردی در ناحیه دندان ایجاد نمی‌شود و انجام دادن مراحل آن نیز سریع طی می شود.

انواع لمینت دندان

بیماران هرچه سریعتر می توانند نتیجه این کار را مشاهده کنند و از کار متخصصان نیز راضی هستند. مزیت دیگری که در این کار برای افراد ایجاد می‌شود این است که دوام و طول عمر بسیار زیادی دارد و اگر بیماران به خوبی از دندانهای خود مراقبت کنند می توانند بیش از ۱۰ سال از این زیبایی بهره مند شوند.

مراحل لمینت دندان

بسیاری از افراد دوست دارند مراحل لمینت دندان را بدانند و یا از نزدیک مشاهده کننده که ما در اینجا مرحله به مرحله به این مراحل می پردازیم. در ابتدای کار دندانپزشکان حدود نیم میلیمتر دندان ها را تراش می دهند تا لمینت به خوبی روی سطح دندان بچسبد. بعد از تراشیدن به مرحله‌ی قالبگیری میرسیم بعد از قالب گیری دندانپزشک قالب را به لابراتور می فرستد تا مراحل ساخت لمینت مشخص شود. دو تا چهار هفته کار لمینت طول می کشد در این مدت افراد باید از روکش دندان موقت استفاده کنند. بعد از ساخت لمینت باید رنگ و اندازه آن مورد بررسی قرار بگیرد. پس از اینکه لمینت ساخته شد دندان ها باید به خوبی تمیز و تراشیده شوند و بعد از آن لمینت روی دندان چسبیده می شود.

پس از آنکه لمینت به صورت دقیق روی دندان چسبید دندانپزشک باید از پرتوهای نوری برای چسبیدگی محکم لمینت بر روی دندان‌ها استفاده کنند. این پرتوهای نوری باعث میشود که لمینت با استحکام بیشتر روی دندان چسبیده شود و به مرور زمان کنده نشود. پس از آنکه دندانپزشک چند هفته برای نصب لمینت وقت گذاشت باید در جلسات بعدی دندان ها را معاینه کند تا از چسبیدگی محکم لمینت مطمئن شود. شما می توانید سایز و اندازه و حتی درصد سفیدی دندان خود را مشخص کنید. انجام دادن کار لمینت مراحل بسیار ساده ای دارد و شما می توانید کمترین زمان را برای زیبایی خود صرف کنید و بسیاری از افراد دوست دارند از کار لمینت بهره ببرند .

هزینه‌ی لمینت در سال 1401

انجام دادن کار لمینت علاوه بر اینکه مزایای زیاد و کاربردهای فوق‌العاده را به بیماران ارائه می‌دهد آنها را برای انجام این کار مشتاق می‌کند ولی چیزی که در این میان بسیاری از بیماران را نگران کرده هزینه لمینت دندان می باشد. هزینه لمینت دندان در سال 1401 در حال نوسان می باشد چون عوامل های مختلفی توانسته‌اند به صورت جزئی و کلی روی قیمت تاثیر بگذارند. از آنجایی که انواع مختلفی از لمینت ها بر اساس جنس وجود دارد قطعاً هزینه ها با یکدیگر متفاوت میباشد چون هزینه لمینت سرامیکی از کامپوزیتی بیشتر میباشد. در سال 1401 تعرفه های دندانپزشکی مانند هر چیز دیگری تغییر کرده و همین امر باعث می‌شود بسیاری از افرادی که به سلامتی دندان خود اهمیت می دهند دچار مشکل شوند. عوامل های مختلفی از روی هزینه ها تاثیر می گذارند به عنوان مثال نوع موادی که دندانپزشکان برای قالب گیری استفاده می کنند از نظر کیفیت و سرعت قالب گیری با یکدیگر متفاوت است.

قطعاً اگر شما از با کیفیت ترین قالب ها استفاده کنید باید هزینه زیادی را صرف کنید. یا اینکه لمینت ها از نظر شفافیت و رنگ و حتی درخشندگی با یکدیگر متفاوت هستند و اگر می خواهید چیزی شبیه به یک دندان طبیعی داشته باشید باید هزینه‌های زیادی را پرداخت کنید. در دندانپزشکی موادی که استفاده می‌کنند هزینه ها را جابجا میکنند و از آنجایی که در سال ۱۴۰۱ همه چیز در حال نوسان و رو به گرانی میباشد قطعا روی مواد اولیه تاثیر می‌گذارد و از آنجایی که بسیاری از مواد اولیه لمینت از کشورهای خارجی صادر می شود هزینه ها افزایش و بسیاری از مشکلات را ایجاد کرده است. وقتی مواد اولیه افزایش بیابد قطعاً دندان‌پزشکان دستمزد خود را نیز افزایش می دهند و این امر باعث می‌شود که از هر دو جهت هزینه های لمینت گسترش یابد.

 تنها با چند کلیک جهت ویزیت و مشاوه رایگان نوبت دریافت کنید.

دریافت نوبت