عصب کشی دندان

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان چیست؟

همه ما با اصطلاح عصب کشی دندان آشنا هستیم و شاید حتی یک بار به دندانپزشکی برای حل این مشکل رفته باشید ما در اینجا به صورت پیچیده‌تر و جزئی تر می خواهیم به این اصطلاح بپردازیم. عوامل های مختلفی باعث میشوند که دندان‌های شما پوسیده شود و یا به مرور زمان جرم بگیرند و پوسیدگی به حد شدیدی می رسد که شما هر چیزی از جمله غذا و آب و چیزهای سرد و گرمی را که میل میکنید.دندان شما از خود واکنش نشان می دهد. اگر شما در یکی از دندان هایتان احساس درد شدیدی کردید و روش‌های مختلفی را امتحان ولی به نتیجه نرسیدید قطعاً باید بدانید که دندان شما نیاز به عصب کشی دارد.

گاهی اوقات وضعیت دندان شما وضعیت بدی دارد و دیگر درد اولیه را احساس نمی کنید چون دندان شما به کلی کارایی اولیه خود را از دست داده و ممکن است عصب کشی نیز مشکل شما را برطرف نکند.شما باید کار عصب کشی را به یک متخصص بسپارید چون عصب کشی نقش بسیار مهمی در سلامت شما دارد و اگر دندان شما به خوبی عصب کشی نشود قطعاً عفونت و آلودگی دندانی که در دهان شما وجود دارد پخش می‌شود و بسیاری از دندان شما نیاز به عصب کشی خواهد داشت. شما باید مراقب اعضای بدن خود از جمله دندان ها باشید چون اگر شما به موقع برای درمان دندان مراجعه نکنید در آخرین مرحله باید عصب کشی کنید و یا دندان خود را کاملا از ریشه بکشید.

یکی از روش های بازسازی دندان و حفظ سلامت و زیبایی دهان ایمپلنت دندان میباشد که در صفحه ی زیر به کامل شرح داده شده است.

ایمپلنت دندان

چه زمانی نیاز به عصب کشی دندان هست؟

درد های زیادی در ناحیه دندان وجود دارد ولی علایم و نشانه هایی هست که شما متوجه می شوید چه زمانی نیاز به عصب کشی دندان دارید که ما در اینجا به علائم و نشانه‌های این امر می پردازیم. وقتی شما درد زیادی را احساس کنید که قابل تحمل کردن نباشد و روش‌های مختلفی را امتحان کنید و اصلاً درد شما کاهش نیابد نیاز به عصب کشی دارید.عصب کشی دندان جلو (20/8) که بیشتر مورد آسیب قرار می گیرید و شما زمانی که با تغییر رنگ دندان و تورم لثه ها مواجه شدید قطعاً این دندان نیاز به عصب کشی دارد و شما هر چه سریعتر برای درمان باید به دندانپزشکی های معتبر مراجعه کنید. چون این دندان نقش بسیار مهمی در سلامتی شما دارد. وقتی لثه شما عفونت میکند و دچار التهاب می شود قطعاً بوی بدی در ناحیه دندان شما احساس می‌شود و شما باید در این مواقع به دندانپزشکی مراجعه کنید. چون حتماً یکی از دندانهای شما نیاز به عصب کشی دارد. شما زمانی به عصب کشی نیاز دارید که کاملاً با تیرگی دندان ها مواجه شوید و این عامل باعث میشود کم کم دندان‌های شما ورم کند و هر چیزی را که استفاده می کنید درد را احساس کنید.. وقتی اوضاع شما وخیم می‌شود و دیگر وقتی برای تاخیر وجود ندارد این است که دندان‌های شما کاملاً لق می شود که در این صورت قطعاً شما به عصب کشی نیاز دارید. شما وقتی با این درد ها و علائم مواجه شدید سری به دندانپزشکی ها مراجعه کنید چون هم از نظر هزینه به شما فشار وارد نمی شود و هم اینکه با استفاده از بهترین روش دندانپزشکی ترمیمی مورد نیاز، دندان شما را ترمیم می شود.

مراحل عصب کشی دندان چیست ؟

ما در اینجا می خواهیم به مراحل عصب کشی دندان بپردازیم و افرادی که علاقه خاصی به کار دندانپزشکی دارند می توانند از این مطلب استفاده کنند. برای عصب کشی شما با درد مواجه می شوید. پس ابتدا دندانپزشک دهان شما را با آمپول بی حسی کاملاً بی حس میکند تا شما در طی درمان درد را احساس نکنید. وقتی کاملاً بی حس شدید به کمک یک دستگاهی به نام‌ فرز و توربین به روی دندان مورد نظر یعنی روی تاج دندان سوراخی را ایجاد می‌کند تا به ریشه برسد. تراشیدن تا جای ادامه پیدا می‌کند تا دندانپزشک به کانال دندان دسترسی پیدا کند. بعد از این مرحله به کمک وسیله ای به نام فایل دندان های تراشیده اضافی را از روی دندان تمیز می کنند.. برای اینکه عصب کشی به خوبی صورت بگیرد باید ریشه و نوک ریشه ها را نیز بتراشند و آن را کاملاً تمیز کنند. مهمترین عملی که در مرحله عصب کشی انجام می شود. پیدا کردن کانال مورد نظر است. چون دندان ها انواع مختلفی از کانال ها را دارا می باشند که دندانپزشک باید در کانالی که شما درد را احساس می کنید پیدا کند.یک ابزاری به نام فایل وجود دارد که مانند سوزن است و در ضخامت های نازک و کلفتی طراحی شده که دندانپزشکان بر اساس درد دندان شما بافت های مرده را از داخل دندان خارج می کنند.

انواع عصب کشی دندان

 این کار را مکرر انجام می دهند تا کاملاً باکتری ها و بافت های مرده از دندان شما از بین برود. اگر دندانپزشکان این مرحله را به خوبی انجام ندهند و شما پس از درمان دوباره با درد مواجه می شوید. بعد از این مرحله کاملاً محل آسیب دیده را ضدعفونی و خون و لخته آن را به وسیله دستگاه های مورد نظر تخلیه می کنند. بعد از این مرحله وارد یک مرحله بسیار مهمی شویم یعنی به پرکردن دندان می رسیم. برای اینکه دندان آسیب دیده شما پس از پر کردن همچنان مقاوم باشد یک میله ای فلزی را در درون دندان شما قرار می‌دهند و بعد مایع سیاه و یا سفید رنگ را روی دندان های شما قرار می دهند. برای اینکه شما مدت های طولانی از این دندان استفاده کنید باید روکش دندان بکشید تا مقاومت آن چند برابر شود.

عمر دندان عصب کشی شده

قطعاً هر چیزی که شما به صورت طبیعی داشته باشید طول عمر بسیار زیادی خواهد داشت پس باید از این نعمت خدایی به صورت کامل مراقبت کنید. چون اگر شما دندان خود را عصب کشی کنید و یا زیبایی های دیگری را انجام دهید قطعاً عمر و کیفیت اولیه مثبتی نخواهد داشت. دندان انسان ها مقاومت بسیار زیادی دارد ولی به دلیل عوامل های مختلفی از جمله پوسیدگی و یا شکستن اجسام توسط دندان با مشکلاتی مواجه میشود. وقتی دندان طبیعی که مقاومت بسیار زیادی دارد ولی با مشکل مواجه می شود قطعا اطمینانی به طولانی بودن عمر دندان عصب کشی نیست. عمر دندان عصب کشی به عوامل های مختلفی بستگی دارد اول اگر شما از پزشک متخصص در این زمینه کمک بگیرید قطعاً عصب کشی به خوبی صورت گرفته و از مواد اولیه باکیفیت استفاده کرده که در برابر سرما و گرما مقاومت دارد و همین امر باعث می شود که شما بیشتر از این دندان استفاده کنید.. میزان آسیب درد دندان نیز بر روی عمر دندان عصب کشی تاثیر دارد به عنوان مثال اگر شما با درد مواجه شوید و سریع به دندانپزشکی مراجعه کنید دندان شما نیاز به یک ترمیم ساده دارد یعنی شما قسمت کلی از دندان خود را سالم نگه داشته‌اید پس دندان شما عمر طولانی خواهد داشت.چون فقط به قسمتی از آن با مشکل مواجه شده است. اگر شما از دندان عصب‌کشی مراقبت نکنید یعنی ضربه به دندان ها وارد شود و یا اگر مسواک نزنید و بیش از اندازه از شیرینی زیاد استفاده کنید قطعاً طول عمر این دندان خود را کاهش می دهید.طول عمر دندان عصب کشی بالای ۱ سال می باشد ولی شما با انجام دادن کارهایی میتوانید طول عمر را کاهش و یا افزایش دهید. هر کدام از دندانها از نظر کیفیت و مقاومت و حتی ریشه با یکدیگر متفاوت هستند و هرکدام از آن‌ها می‌توانند یک طول عمر جداگانه داشته باشند.

در بسیاری از موارد ترمیم دندان و حل مشکل نیاز به جراحی میباشد. با خواندن صفحه ی زیر اطلاعات کاملی از جراحی دهان و دندان بدست می آورید.

جراحی دهان و دندان

هزینه عصب کشی دندان

بسیاری از افراد از دندانپزشکی میترسند و علت آن این است اول اینکه درد اور است و علت دوم نیز که در برخی افراد ممکن است وجود داشته باشد نگرانی درباره هزینه ی عصب کشی دندان است و این عوامل باعث می‌شود که آنها دیر به دندانپزشکی مراجعه کنند و وضع دندان آنها وخیم تر شود. هزینه عصب کشی دندان به عوامل های مختلفی بستگی دارد به عنوان مثال اگر شما بیمه خاصی داشته باشید هزینه کمتری را برای درمان دندان های خود پرداخت میکنید که جای هیچ گونه نگرانی نیست.عامل اصلی دیگری که روی هزینه ها تاثیر دارد این است که هرساله نرخ دندانپزشکی در حال افزایش است و این عامل به دلیل این است که مواد اولیه آن تحریم شده و دسترسی به آن سخت است. دندان مورد نظر بر روی هزینه ها تاثیر می گذارند قطعاً دندان های عقب از نظر قیمت گران تر از دندان های جلو هستند و اگر دندان شما نیاز به عصب کشی داشته باشد قطعا هزینه ها چند برابر میشود.

 دندانها کانال های مختلفی دارند و اگر دندان شما به کانال سه رسیده باشد از نظر هزینه نسبت به کانال یک بیشتر است. میزان پوسیدگی دندان شما روی هزینه عصب کشی تاثیر می گذارد به عنوان مثال اگر پوسیدگی دندان شما زیاد باشد دو دندان در کنار یکدیگر را درگیر کرده که هزینه و زمان عصب کشی را افزایش میدهد.موادی که دندانپزشکان استفاده می کنند از نظر قیمت با یکدیگر متفاوت است قطعاً ماده ای نقره ای از ماده سفید گرانتر است و این می‌تواند روی هزینه عصب کشی تاثیر بگذارد.قیمت عصب کشی دندان 1401 به عوامل های بالا بستگی دارد ولی افراد زیادی در این میان هستند که سود زیادی با افزایش هزینه عصب کشی دندان می برند و این عامل باعث می‌شود که هزینه ها روز به روز در حال افزایش باشد.

 تنها با چند کلیک جهت ویزیت و مشاوه رایگان نوبت دریافت کنید.

دریافت نوبت