روکش دندان

روکش دندان

روکش دندان چیست؟

ممکن است همه ما در طول عمرمان بارها به مطب دندانپزشکی مراجعه کرده باشیم تا دندان هایمان را سفید کنیم یا پر و یا عصب کشی نماییم. اما روکش دندان برای هر کسی پیش نمی آید چرا که روکش کردن دندان برای افرادی که دندان های نامرتب و یا شکسته ای دارند بیشتر مناسب می باشد و روکش دندان جزوه هزینه برترین روش های ترمیم دندان می باشد که باید فرد هزینه آن را تقبل کند تا دندان های سالم و یکدست و سفید و درخشان داشته باشد . در این مطلب قصد داریم درباره روکش دندان با شما صحبت کنیم و بیشتر این روش ترمیمی دندان را به شما معرفی نماییم تا با آگاهی کامل بتوانید یک روکش مناسب را برای دندان تان انتخاب کنید.

معرفی انواع روکش دندان

برای همه ما پیش آمده باشد که هنگامی که مشکل دندان داشته باشیم از یک دندانپزشک برای ترمیم دندان های مان کمک بخواهیم، در این مواقع دکتر بر اساس میزان خرابی دندان پیشنهادی را می‌ دهد تا بتوانیم به خوبی دندان را ترمیم کنیم. گاهی بعضی افراد دندانهای کاملاً شکسته و نامرتب و یا خرابی دارند و در این مواقع پزشک دندانپزشک به آنها پیشنهاد روکش دندان می دهد که در جنس های مختلفی روکش دندان وجود دارد که باعث ترمیم دندان می شود و می تواند به ترمیم لبخند ما هم بسیار کمک کند و دندان هایی مرتب و یکدست داشته باشیم.

لمینت و کامپوزیت از انواع روش هایی است که مانند روکش برای زیبا سازی و ترمیم دندان استفاده می شود. با مطالعه ی صفحات زیر بیشتر با آن ها آشنا خواهید شد.

در اینجا می خواهیم به معرفی انواع روکش دندان بپردازیم تا در هنگام که شما قصد داشتید دندان های خود را روکش کنید بدانید چه جنس ها و چه روش هایی برای روکش دندان وجود دارد .  روکش دندان یک نوع پروتز می باشد که توسط یک دندانپزشک ماهر و زبده این کار صورت می گیرد. یکی از این روکش های دندان روکش سرامیکی است که از جنس چینی می باشد و بسیار روکش با کیفیت می باشد و دندان های درخشان و یکدستی را به ما هدیه می دهد.  این روکش های دندان سرامیکی هم در مدل های متنوع وجود دارد مانند پرسلن جاکت کراون که یکی از مدلهای تمام سرامیک برای روکش دندان می باشد و بسیار کیفیت خوبی دارد و ماندگاری و دوام آن نسبت به روکش های دیگر بیشتر است.

 همچنین پرسلان مدرن که از نظر زیبایی به شبیه به روکش قبلی می باشد اما قدرت و استحکام آن هم چندین برابر است. همچنین روکش سرامیکی زیرکونیم که به کمک فریم های زیرکونیم و استحکام زیادی به دست می‌ آورد و شکل ظاهری این روکش ها شبیه دندانهای طبیعی است، اما استحکام و مقاومت آن مانند دندان های طبیعی نمی باشد. مدل بعدی که می توانیم برای روکش دندان به شما پیشنهاد کنیم مدل سرامیک فلزی می باشد که روکش های سرامیکی و فلزی زیره آن و لایه اولیه آن از فلز با کیفیت و با دوام می باشد و رویه آن که برای زیباتر کردن دندان می باشد از سرامیک است. ترکیب این دو مدل روکش برای دندان بسیار کاربردی و محکم و مقاوم است و علاوه بر اینکه مقاومت دندان های فلزی را دارد به روکش سفید و براق سرامیکی آن باعث جلوه بیشتر و زیباتر دندان ها می گردد و در دندانپزشکی زیبایی کاربرد زیادی دارد، قیمت این مدل روکش نسبت به های دیگر بیشتر میباشد.

 یکی از قدیمی ترین روش هایی که برای روکش دندان استفاده می کردند روکش فلزی است روکش تمام فلزی از فلز های مختلفی مانند طلا، نقره یا تیتانیوم تهیه می شود که یکی از قدیمی ترین و مرسوم ترین روش ها برای روکش به استحکام دندان است که از فلز های قیمتی و نیمه قیمتی برای این کار استفاده می‌شود و بر اساس نیازی که بیمار و کیفیت دندان‌ها استفاده می گردد و جنس این روکش ها هم بر اساس بودجه و سلیقه بیمار در نظر گرفته می‌ شود که معمولاً روکش طلا قیمتی تر از روکش تیتانیوم و نقره است.

مراحل روکش دندان چیست ؟

در این مطلب می خواهیم مراحل روکش دندان را برایتان بیان کنیم تا بیشتر با روند روکش کردن دندان آشنا شوید و آناتومی دندان به دو قسمت ریشه و تاج تشکیل می شود که فردی که لثه و استخوان سالم داشته باشد ریشه دندان و لثه و پوشش آن کاملاً سالم است و باید قبل از روکش کردن دندان ها ترمیم شود اگر نیاز به عصب کشی و پرکردن داشته باشد باید حتما این کار صورت بگیرد چرا که پس از روکش کردن شما دیگر نمی توانید دندانهای خراب تان را ترمیم کنید و باعث هزینه زیادی برای شما خواهد شد.

انواع روکش دندان

 معمولاً طراحی روکش دندان بستگی به پرکردگی دندان یا شکستگی آن دارد و ساختار آن بر اساس تجربی دندانپزشک صورت می‌ گیرد که از چه روشی برای روکش کردن دندان استفاده کند. مراحل درمان روکش دندان به این صورت می باشد که در اینجا عنوان می کنیم. در ابتدا دکتر پس از عکسبرداری از دندان و مشخص کردن قسمت هایی از دندان نیاز به روکش دارد دندان ها را بی حس می کند و از یک بی حسی موضعی چند ساعته برای این منظور استفاده می نماید تا فرد درد کمتری را احساس کند. اگر دندان شکسته باشد نیاز به عصب کشی داشته باشد آن را درست میکند.سپس دندان ها را می تراشد تا فضا برای روکش کردن دندان به وجود بیاورد سپس قالب دندان را بر روی دندان قرار می‌دهد و از اسکنر دیجیتال برای این منظور استفاده می کند که دندانهای بیمار با استفاده از عکس برداری صورت می گیرد.سپس تکنسین آزمایشگاه کمک می‌ کند تا روکش ایجاد شود روکش موقت از جنس اکریلیک یا رزین می باشد که از قالب ای جداگانه استفاده می شود.

این روکش کاملا موقت است و به همراه چسب موقت ای که با آن زده میشود بر روی دندان گذاشته می شود تا بتواند قالب دندان را درست کنند. سپس قالب دندان برای تهیه روکش اصلی دندان به آزمایشگاه ارسال می شود و روکش دندان مناسب برای فرد انتخاب می گردد.دندان پزشکی روکش را به وسیله چسب های بسیار محکم و مقاوم به دندان متصل می کند. نوع روکش دندان جلو با دندان های عقب کاملا متفاوت است و این روکش را دکتر تعیین می‌کند که از چه جنسی باشد

یکی از روش های روکش دندان اسنپ آن اسمایل می باشد که روکش موقتی محسوب میشود. برای آشنایی بیشتر با آن صفحه ی زیر را مطالعه فرمایید.

اسنپ اسمایل

عمر روکش دندان چقدر است ؟

برای بسیاری از ما از این سوال پیش می‌ آید که طول عمر روکش دندان چقدر است و اینکه عمر روکش دندان زیاد میباشد یا کم .پزشک های توصیه می‌ کنند که از روکش مناسب که طول عمر بیشتری داشته باشد استفاده کنید و به طور معمول روکش های دندان ۱۰ تا ۱۵ سال دوام می آورد و پس از آن باید حتماً روکش دندان تعویض شود. البته بر اساس جنس روکش‌ ها این طول عمر تعیین می گردد. اگر شما نحوه و دستورالعمل استفاده از این روکش ها را به خوبی رعایت کنید و بهداشت دهان و دندان تا آن را کاملاً رعایت نمایید طول عمر روکش دندان شما افزایش پیدا میکند. نکته ها که بعد از نصب روکش دندان لازم است که شما دستورالعمل های بهداشتی را مو به‌ مو اجرا کنید تا دچار مشکل نشوید. دچار پوسیدگی دندان، عفونت دندان و لثه تغییر رنگ روکش دندان، التهاب بافت های دندان و تغیر رنگ روکش دندان در صورتی که مراقبت به خوبی صورت نگیرد به وجود می آید و باعث می شود که شما هزینه بابت روکش دندان پرداخت کرده اید به هدف برود. پس از روکش کردن دندان بر طبق دستورالعمل هایی که دندانپزشک به شما می دهد آن را رعایت کنید طول عمر روکش دندان شما افزایش پیدا می‌کند. اما این را هم باید در نظر داشته باشید که روکش دندان ارزان قیمت طول عمر کمتری دارد و روکش دندان هایی که قیمت بالاتر دارند از جنس مرغوب تری هستند و طول عمر آن هم بیشتر میباشد.

قیمت روکش دندان

قیمت روکش دندان نسبت به جنس روکش متفاوت می باشد اگر شما از روکش دندان فلزی قیمتی استفاده کنید باید قیمتی به مراتب بیشتر از روکش دندان های سرامیک و پرسلان پرداخت کنید. اما روکش دندان هایی که سرامیکی میباشد قیمت ارزان تر دارد و باید بر اساس نیاز و بودجه ما باید قیمت روکش های دندان را پرداخت کنیم. هر چقدر که از جنس با کیفیت تر و مرغوبترین و از جنس های برند و مطرح استفاده کنیم باید قیمتی به‌ مراتب بیشتر پرداخت کنید، اما از جنس های ارزان تر اگر استفاده کنیم قیمت آن ها ارزان تر می باشد و همانطور که گفتیم این بر اساس بودجه ماست که ما برای روکش دندان باید پرداخت کنیم. البته باید دستمزد دندانپزشک را هم در نظر بگیریم چرا که بسیاری از دندانپزشکان بابت ترمیم دندان و روکش کردن دندان قیمتی بالا را دریافت میکند اما گاهی هم پزشک منصفانه عمل کرده و قیمتی مناسب برای روکش دندان از شما طلب می نماید. بهتر است که هزینه روکش دندان را قبل از ترمیم دندانتان برآورد کنید و قیمت های مختلف را ببینید و قیمتی که شما بابت آن می خواهید پرداخت کنید و بودجه ای که دارید روکش مناسب را برای دندانتان انتخاب نمایید. ما در اینجا به شما کلینیکی معرفی می کنیم روکش دندان را با قیمتی بسیار مناسب برای مشتری انجام می دهد و از بهترین جنس ها برای روکش استفاده می کنند و رضایت مشتری را جلب نماید و هم اینکه مشتری رضایت کامل از کلینیک و پزشک دندانپزشک های آنها داشته باشد.

 تنها با چند کلیک جهت ویزیت و مشاوه رایگان نوبت دریافت کنید.

دریافت نوبت