رنگ بندی لمینت دندان

رنگ بندی لمینت دندان

لمینت دندان از جمله لمینت سرامیکی یکی از روش های پرطرفدار اصلاح طرح لبخند است که طرفداران زیادی دارد.یکی از دغدغه های همیشگی متقاضیان لمینت انتخاب رنگ بندی لمینت دندان است.لمینت دندان در انواع متفاوت و رنگ بندی های مختلفی انجام می شود.لمینت دندان به یک پوشش نازک از جنس سرامیک یا کامپوزیت گفته می شود که برای پوشاندن سطح دندان های آسیب دیده،لب پرشده وجرم گفته استفاده می شود.

انتخاب رنگ لمینت دندان

لمینت رنگ بندی های متفاوتی دارد که با توجه به سلیقه خود و نظر پزشک معالج می توانید رنگ ایده آل را انتخاب کنید.یکی از نکاتی که هنگام ساخت لمینت باید به آن توجه زیادی کرد انتخاب رنگ لمینت دندان است زیرا تأثیر چشم گیری در طبیعی به نظر رسیدن لمینت دارد. رنگ های مورد استفاده در لمینت دندان، همان مواد مورد استفاده در ایجاد رنگ های دندانی بوده و با تغییرات جزئی، تنوع بسیار زیادی در رنگ ها ایجاد می گردد.متأسفانه بیشتر متقاضیان لمینت به دنبال رنگ کاملا سفید و براق برای دندان های خود هستند به همین دلیل طبیعی بودن دندان هایشان به شدت صدمه می بیند.

برخلاف نظر اکثر افراد ، در لمینت فقط یک سایه از رنگ سفید وجود ندارد. هنگام انتخاب رنگ مناسب روکش های مختلف (کامپوزیت ونیر یا لمینت) ، گزینه های مختلفی وجود دارد. توصیه می شود سایه ای را انتخاب کنید که به نظر می رسد مانند یک مجموعه روشن و سالم از دندان های طبیعی است.

چگونه بهترین سایه رنگ لمینت دندان را انتخاب کنیم؟

ملاک های متفاوتی برای انتخاب رنگ لمینت دندان وجود دارد.یکی از این ملاک ها توجه به رنگ پوست است.اشخاصی که رنگ پوست تیره،گندمی و مایل به سیاه دارند نباید از رنگ های سفید براق و درخشان برای لمینت استفاده کنند.افرادی که پوست روشن و سفید دارند باید از لمینت های روشن تراستفاده کنند تا تضاد ایجاد شده بین پوست و دندان ها زیاد به نظر نرسد.امروزه تکنیک های متفاوتی در علم دندانپزشکی ایجاد شده که به وسیله آن فرد قادر به ایجاد تغییرات و طیف رنگی طبیعی در رنگ لمینت انتخاب شده می باشد.

هنگام انتخاب رنگ لمینت باید میزان سفیدی چشم ها را نیز در نظر بگیرید.ترجیحا از انتخاب رنگ هایی که بیشتر از سفیدی چشمان شما سفید و براق هستند اجتناب کنید و رنگ های طبیعی تری را انتخاب کنید.توجه به این نکات هنگام انتخاب رنگ کمک می کند شما دندان هایی طبیعی داشته باشید.در انتخاب رنگ لمینت به سایر موارد مانند نوع آرایش صورت خود، رنگ رژ لب همیشگی، رنگ کرم های آرایشی و حالت صورت خود نیزتوجه کنید. رنگ چشم و حتی سن افراد از عواملی هستند که باید هنگام انتخاب رنگ لمینت دندان در نظر گرفته شوند.برای ایجاد سفیدی طبیعی دندان، لمینت سرامیکی بهتر است به صورت لایه لایه کار شود. دندان‌های طبیعی رنگ یکدست و یکنواخت ندارند بلکه رنگ آن‌ها در میانه دندان مات تر است اما در لبه ‌ها تقریباً شفاف است.

ترکیب های رنگ بندی در لمینت دندان

در حال حاضر شرکت های تجهیزاتی دندانپزشکی فراوانی در داخل و خارج از کشور وجود دارند که به تولید لمینت های کامپوزیتی و سرامیکی و رنگ بندی آن ها می پردازند.رنگ بندی لمینت ها از یک الگوی کلی تبعیت می کند و در چهار سطح A ،B ،C و D قرار دارد. درجه بندی رنگ های مختلف در این چهار سطح، از شماره ۱ تا ۴ قرار دارد ومتقاضیان قدرت انتخاب زیادی برای رنگ لمینت مناسب دارند.در مرحله اول،انتخاب رنگ لمینت بر عهده فرد متقاضی است.پس از این که فرد انتخاب خود را کرد پزشک نظر خود را اعلام می کند بیمار را راهنمایی می کند تا رنگ مناسبی انتخاب کند.برای انتخاب درست رنگ لمینت حتما با متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی خود مشورت کنید.در انتخاب رنگ های فوق العاده سفید پافشاری نکنید.

مراقبت از رنگ لمینت ها

درست است که لمینت های سرامیکی قدرت ماندگاری زیادی دارند اما برای افزایش طول عمر و پیش گیری از رنگ گرفتگی لمینت،باید به آن ها رسیدگی کرد. برای پیشگیری از رنگ پذیری لمینت حتما کارهای زیر را انجام دهید:

 • توجه به نظافت و پاکیزگی دندان ها
 • مسواک زدن
 • مراعات کردن رژیم غذایی پس از انجام لمینت

رنگ بندی های مختلف لمینت دندان

رنگ لمینت A1

رنگ A1 سفیدترین رنگ لمینت دندان است که برای اصلاح طرح لبخند استفاده می شود.این رنگ سایه ای سفید تر از لبخند شما به ظاهرتان می بخشد.رنگ A1 بهترین رنگ دندان سلبریتی ها است که طرفداران زیادی دارد.سلبریتی ها معمولا برای این که چهره شان در تلویزیون جذاب تر به نظر برسد سفید ترین رنگ لمینت را انتخاب می کنند.همان طور که اشاره شد رنگ لمینت باید با توجه به رنگ پوست و ظاهر افراد انتخاب شود بنابراین عوامل زیادی در انتخاب رنگ لمینت تأثیرگذار هستند.رنگ لمینت A1 از ماندگاری و ثبات بسیار بالایی برخوردار است و تا حدی نسبت به زرد شدن دندان ها مقاومت می کند.این رنگ به طرز حرفه ای و خارق العاده ای سفید و درخشان به نظر می رسد.توصیه می شود از رنگ A1 زمانی استفاده کنید که قصد دارید تمام دندان هایی که در طرح لبخندتان دیده می شود را لمینت کنید.اگر تنها یک یا چند دندان خود را با A1 لمینت کنید رنگ آن با سایر دندان های طبیعی تان هم خوانی ندارد و مصنوعی به نظر می رسد.

رنگ لمینت A2

رنگ A2 رنگی استخوانی روشن و طبیعی است که معمولا برای افرادی که تاکنون از روش های سفید کننده استفاده نکرده اند کاربرد دارد.سایه رنگ لمینت A2 روشنایی کم تری نسبت به A1 دارد و ظاهر آن طبیعی تر است.A2 سایه رنگ دلپذیر و مطلوبی دارد بنابراین روی دندان اکثر افراد طبیعی به نظر می رسد.برای جوان ها معمولا رنگ A2 و برای افراد مسن معمولا رنگ های A3، A3.5 یا A4 انتخاب می شود.

رنگ لمینت A3

حدود هفتاد درصد افراد به طور طبیعی رنگ دندانشان A3 است.کسانی که دوست دارند رنگ دندان شان تنها یک درجه روشن تر شود می توانند از رنگ A2 استفاده کنند.به طور کلی انتخاب رنگ لمینت A2 عمومیت بیشتری دارد و حتی سایه رنگ متداولی که معمولا برای ترمیم و اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت دندان استفاده می شود، رنگ دندان A2 و A3 است.

رنگ لمینت b1

تا چند سال پیش b1 به عنوان سفیدترین سایه شناخته می شد اما امروزه طیف های گسترده ای از آن وارد بازار شده است که کمی روشن تر به نظر می رسد.دندانپزشکان معمولا برای افرادی که به دنبال لبخندی با دندان های سفید طبیعی هستند پیشنهاد می کنند نمونه رنگ های A1 تا b1 را انتخاب کنند.دندانپزشک برای استفاده از رنگ لمینت b1، درجه و سایه این رنگ را با رنگ دندان های طبیعی شما مقایسه می کند تا ببیند که نسبت به رنگ پوست شما خیلی روشن تر نباشد. چون A1 سایه سفید تیره تری نسبت به b1 دارد، پس از نصب لمینت، طبیعی تر به نظر می رسد.

رنگ لمینت b1 به طور قابل توجهی روشن تر از A3 است و معمولا به عنوان روشن ترین و سفید ترین سایه رنگ در نظر گرفته می شود.

رنگ لمینت bw،سفید ترین و طبیعی ترین سایه رنگ

یکی از سفید ترین رنگ های ونیرکامپوزیتbw است.این رنگ ساخته برند ژاپنی شفو است که برای رسیدن به لبخند هالیوودی می توان از آن استفاده کرد.از مزایای رنگ bw می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت در برابر سایش
 • سازگاری با بافت دهان و دندان
 • قابلیت اتصال مناسب
 • قیمت مناسب (این برند نسبت به لمینت آمریکایی و سوئیسی قیمت مناسب تری دارد بنابراین استفاده از آن متداول تر است.)

انتخاب شکل مناسب لمینت دندان

پس از انتخاب رنگ مناسب برای روکش لمینت موضوع بعدی انتخاب شکل مناسب لمینت دندان است.برای انتخاب شکل لمینت دندان حتما به موارد زیر توجه کنید:

فرم صورت:شکل  روکش های لمینت باید براساس فرم صورت شما باشد.به طور مثال اگر چهره ای بلند دارید از روکش های کوتاه و پهن استفاده کنید اما اگر صورتی گرد دارید از روکش های بلندتر و باریک تر استفاده کنید زیرا این روکش ها صورت های گرد را باریک تر نشان می دهند.فرم اکثر صورت ها در چهار دسته قرار می گیرند:قلبی، بیضی یا تخم مرغی، گرد و مربعی.در ادامه ونیرهای مناسب برای هرکدام از فرم های صورت را برای شما نام می بریم:

صورت قلبی:صورتی که فرم قلبی دارد با ونیر های گرد و کوتاه تناسب بهتری دارد.
صورت تخم مرغی یا بیضی:برای این فرم صورت بهتر است از دندان های مربعی شکل استفاده کرد تا صورت پهن تر و پرتر به نظر برسد.
صورت گرد:برای چنین صورت هایی بهتر است از ونیرهای بلندتراستفاده کنید.
صورت مربعی:برای صورت های مربعی که خطوط فک مشخصی دارند بهتر است از دندان های گرد شده استفاده کنید زیرا این شکل دندان ها باعث می شود چهره فرد ملایم تر به نظر برسد.

جنسیت:لبخند های مردانه بیشتر با روکش های مربعی ایجاد می شوند.اگر می خواهید لبخندتان زنانه به نظر برسد ونیرهای نرم تر وگردتری را انتخاب کنید.

سن:دندان ها معمولا با افزایش سن و پیر شدن از دست می روند.طولانی شدن روکش های شما کمک می کند جوان تر به نظر برسید.علاوه بر این حجیم کردن دندان های شما می تواند به صاف کردن چین و چروک اطراف ناحیه دهان کمک کند.لمینت دندان جلویی ضخیم تر نیز می تواند ظاهر کامل تری به لب های شمابدهد.

آیا رنگ لمینت دندان تغییر می کند؟

گاهی اوقات ممکن است پس از لمینت کردن دندان هایتان احساس کنید که روکش لمینت شما تغییر رنگ داده است.دندان های طبیعی با گذشت زمان لکه دار می شوند زیرا مینای دندان دچار اختلال می شود و ذرات ریز مانند رنگدانه های غذایی،نوشیدنی ها،دخانیات به داخل دندان شما نفوذ می کنندوباعث تغییر رنگ می شوند.لمینت سرامیکی مانند مینای دندان طبیعی است اما از نظر ماهیت باآن تفاوت دارد.لمینت دندان مانند شیشه است و رنگدانه ها به سادگی از آن جدا می شوند.

یکی از دلایلی که اکثر دندانپزشک ها لمینت را به جای کامپوزیت توصیه می کنند این است که رنگ لمینت دندان هرگز تغییر نخواهد کرد.مواد ونیر کامپوزیت با قرارگرفتن در معرض موادی مانند چای و قهوه لکه دار می شوند.درست است که درخشش اصلی لمینت سرامیکی برای مدت نامحدودی محفوظ می ماند اما این موضوع به این معنا نیست که نتایج درمان همیشه جدید به نظر برسد.چند عامل وجود دارد که باعث می شود لمینت دندان شما تیره تر به نظر برسد:

 • ماده ای که لمینت دندان به وسیله آن به دندان چسبانده می شود،در بعضی موارد در فرایند اتصال می تواند رنگ آمیزی شود.این موضوع باعث می شود روکش لمینت شما تیره تر به نظر برسد و دندانپزشک مجبور شود لمینت دندان را جدا کند و آن رابا مواد تازه ای وصل کند.
 • در لمینت دندان ممکن است خراش های کوچکی به وجود بیاید.این خراش های کوجک ذرات موجود را در خود جذب می کنند و باعث می شوند روکش های لمینت ظاهری شفاف داشته باشند.برای پیشگیری از این موضوع بهترین راه این است که هنگام مسواک زدن از خمیردندان بدون ساینده و ملایم استفاده کنید.سعی نکنید لمینت دندان خود را با خمیردندان سفیدتر کنید زیرا این خمیردندان ها نسبت به نمونه های معمولی ساینده تر هستند ومی توانند باعث خراش های بیشتر بر روی روکش لمینت شوند.
 • روکش های قدیمی (آن هایی که بیش از ۱۰ سال طول عمر دارند)ممکن است از مواد با کیفیتی که امروزه استفاده می شوند ساخته نشوند.این لمینت ها با افزایش سن کدر به نظر می رسند اگر این اتفاق بیفتد باید در مورد تعویض روکش های لمینت با دندانپزشک خود صحبت کنید.

با بزرگ شدن سن لثه شما کمی عقب می رود که به آن رکود لثه می گویند.جایی که روکش لمینت با دندان متصل نمی شود یک خط چسب وجود دارد که مستعد تغییر رنگ است زیرا از کامپوزیت ساخته شده است.این کامپوزیت می تواند قهوه،چای و سایر غذاها و نوشیدنی های تیره و لکه دار را جذب کند و به یک خط قهوه ای روی دندان لمینت شده شما تبدیل شود بنابراین پس از گذشت مدتی مشاهده می کنیدکه خطوط قهوه ای ریزی در فاصله بین لمینت و دندان شما به وجود آمده است.نسبت به رکود لثه باید هوشیار باشید ودر هر معاینه دندانپزشکی از دندانپزشک خود بخواهید این مورد را بررسی کند.رکود لثه قابل پیشگیری است اما نمی توان صدمات گذشته آن را اصلاح کردبنابراین تا جایی که امکان دارد از بروز آن پیشگیری کنید.در صورت ایجاد لکه هنگام مراجعه به دندانپزشک،از پزشک متخصص خود بخواهید روکش را پولیش کند تا لکه را از بین ببرد.

هنگامی که به دندان ها ضربه سختی وارد می شود بافت داخلی دندان عاج آسیب می بیند.هنگامی که عاج دندان صدمه ببیند سریع تر از عاج دندان سالم تغییر می کند بنابراین دندان های شما سریع تر زرد می شوند.برای حل این مشکل باید پشت دندان ها را ژل سفید کننده بمالید.با انجام این کار بافت داخلی عاج سبک تر می شود بدین ترتیب رنگی که از طریق روکش لمینت شما بازتاب می شود سفید تر شده و کل دندان شما سفیدتر می شود.اگر قبلا از روکش های قدیمی استفاده کرده اید آن را با لمینت سرامیکی جدیدتر جایگزین کنید.روکش های لمینت جدید در برابر تغییر رنگ قوی،ماندگار و مقاوم هستند.

آیا می توان لمینت دندان را با خمیردندان یا نوارهای سفید کننده سفید کرد؟

گاهی اوقات پس از لمینت کردن فرد متوجه می شود رنگ لمینت ای که دندانپزشک گذاشته با رنگ دندان های دیگرش مطابقت ندارد.عده ای می پرسند آیا می توان لمینت دندان را با خمیردندان یا نوارهای سفید کننده سفید کرد؟در پاسخ به این سؤال باید گفت خیر .متأسفانه ژل سفید کننده روی روکش های لمینت کار نمی کند بنابراین برای این که روکش لمینت شما با بقیه دندان هایتان مطابقت داشته باشد باید آن را تعویض کنید.

رنگ بندی لمینت دندان

لمینت دندان از جمله لمینت سرامیکی یکی از روش های پرطرفدار اصلاح طرح لبخند است که طرفداران زیادی دارد.یکی از دغدغه های همیشگی متقاضیان لمینت انتخاب رنگ بندی لمینت دندان است.لمینت دندان در انواع متفاوت و رنگ بندی های مختلفی انجام می شود.لمینت دندان به یک پوشش نازک از جنس سرامیک یا کامپوزیت گفته می شود که برای پوشاندن سطح دندان های آسیب دیده،لب پرشده وجرم گفته استفاده می شود.

انتخاب رنگ لمینت دندان

لمینت رنگ بندی های متفاوتی دارد که با توجه به سلیقه خود و نظر پزشک معالج می توانید رنگ ایده آل را انتخاب کنید.یکی از نکاتی که هنگام ساخت لمینت باید به آن توجه زیادی کرد انتخاب رنگ لمینت دندان است زیرا تأثیر چشم گیری در طبیعی به نظر رسیدن لمینت دارد. رنگ های مورد استفاده در لمینت دندان، همان مواد مورد استفاده در ایجاد رنگ های دندانی بوده و با تغییرات جزئی، تنوع بسیار زیادی در رنگ ها ایجاد می گردد.متأسفانه بیشتر متقاضیان لمینت به دنبال رنگ کاملا سفید و براق برای دندان های خود هستند به همین دلیل طبیعی بودن دندان هایشان به شدت صدمه می بیند.

برخلاف نظر اکثر افراد ، در لمینت فقط یک سایه از رنگ سفید وجود ندارد. هنگام انتخاب رنگ مناسب روکش های مختلف (کامپوزیت ونیر یا لمینت) ، گزینه های مختلفی وجود دارد. توصیه می شود سایه ای را انتخاب کنید که به نظر می رسد مانند یک مجموعه روشن و سالم از دندان های طبیعی است.

چگونه بهترین سایه رنگ لمینت دندان را انتخاب کنیم؟

ملاک های متفاوتی برای انتخاب رنگ لمینت دندان وجود دارد.یکی از این ملاک ها توجه به رنگ پوست است.اشخاصی که رنگ پوست تیره،گندمی و مایل به سیاه دارند نباید از رنگ های سفید براق و درخشان برای لمینت استفاده کنند.افرادی که پوست روشن و سفید دارند باید از لمینت های روشن تراستفاده کنند تا تضاد ایجاد شده بین پوست و دندان ها زیاد به نظر نرسد.امروزه تکنیک های متفاوتی در علم دندانپزشکی ایجاد شده که به وسیله آن فرد قادر به ایجاد تغییرات و طیف رنگی طبیعی در رنگ لمینت انتخاب شده می باشد.

هنگام انتخاب رنگ لمینت باید میزان سفیدی چشم ها را نیز در نظر بگیرید.ترجیحا از انتخاب رنگ هایی که بیشتر از سفیدی چشمان شما سفید و براق هستند اجتناب کنید و رنگ های طبیعی تری را انتخاب کنید.توجه به این نکات هنگام انتخاب رنگ کمک می کند شما دندان هایی طبیعی داشته باشید.در انتخاب رنگ لمینت به سایر موارد مانند نوع آرایش صورت خود، رنگ رژ لب همیشگی، رنگ کرم های آرایشی و حالت صورت خود نیزتوجه کنید. رنگ چشم و حتی سن افراد از عواملی هستند که باید هنگام انتخاب رنگ لمینت دندان در نظر گرفته شوند.برای ایجاد سفیدی طبیعی دندان، لمینت سرامیکی بهتر است به صورت لایه لایه کار شود. دندان‌های طبیعی رنگ یکدست و یکنواخت ندارند بلکه رنگ آن‌ها در میانه دندان مات تر است اما در لبه ‌ها تقریباً شفاف است.

ترکیب های رنگ بندی در لمینت دندان

در حال حاضر شرکت های تجهیزاتی دندانپزشکی فراوانی در داخل و خارج از کشور وجود دارند که به تولید لمینت های کامپوزیتی و سرامیکی و رنگ بندی آن ها می پردازند.رنگ بندی لمینت ها از یک الگوی کلی تبعیت می کند و در چهار سطح A ،B ،C و D قرار دارد. درجه بندی رنگ های مختلف در این چهار سطح، از شماره ۱ تا ۴ قرار دارد ومتقاضیان قدرت انتخاب زیادی برای رنگ لمینت مناسب دارند.در مرحله اول،انتخاب رنگ لمینت بر عهده فرد متقاضی است.پس از این که فرد انتخاب خود را کرد پزشک نظر خود را اعلام می کند بیمار را راهنمایی می کند تا رنگ مناسبی انتخاب کند.برای انتخاب درست رنگ لمینت حتما با متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی خود مشورت کنید.در انتخاب رنگ های فوق العاده سفید پافشاری نکنید.

مراقبت از رنگ لمینت ها

درست است که لمینت های سرامیکی قدرت ماندگاری زیادی دارند اما برای افزایش طول عمر و پیش گیری از رنگ گرفتگی لمینت،باید به آن ها رسیدگی کرد. برای پیشگیری از رنگ پذیری لمینت حتما کارهای زیر را انجام دهید:

 • توجه به نظافت و پاکیزگی دندان ها
 • مسواک زدن
 • مراعات کردن رژیم غذایی پس از انجام لمینت

رنگ بندی های مختلف لمینت دندان

رنگ لمینت A1

رنگ A1 سفیدترین رنگ لمینت دندان است که برای اصلاح طرح لبخند استفاده می شود.این رنگ سایه ای سفید تر از لبخند شما به ظاهرتان می بخشد.رنگ A1 بهترین رنگ دندان سلبریتی ها است که طرفداران زیادی دارد.سلبریتی ها معمولا برای این که چهره شان در تلویزیون جذاب تر به نظر برسد سفید ترین رنگ لمینت را انتخاب می کنند.همان طور که اشاره شد رنگ لمینت باید با توجه به رنگ پوست و ظاهر افراد انتخاب شود بنابراین عوامل زیادی در انتخاب رنگ لمینت تأثیرگذار هستند.رنگ لمینت A1 از ماندگاری و ثبات بسیار بالایی برخوردار است و تا حدی نسبت به زرد شدن دندان ها مقاومت می کند.این رنگ به طرز حرفه ای و خارق العاده ای سفید و درخشان به نظر می رسد.توصیه می شود از رنگ A1 زمانی استفاده کنید که قصد دارید تمام دندان هایی که در طرح لبخندتان دیده می شود را لمینت کنید.اگر تنها یک یا چند دندان خود را با A1 لمینت کنید رنگ آن با سایر دندان های طبیعی تان هم خوانی ندارد و مصنوعی به نظر می رسد.

رنگ لمینت A2

رنگ A2 رنگی استخوانی روشن و طبیعی است که معمولا برای افرادی که تاکنون از روش های سفید کننده استفاده نکرده اند کاربرد دارد.سایه رنگ لمینت A2 روشنایی کم تری نسبت به A1 دارد و ظاهر آن طبیعی تر است.A2 سایه رنگ دلپذیر و مطلوبی دارد بنابراین روی دندان اکثر افراد طبیعی به نظر می رسد.برای جوان ها معمولا رنگ A2 و برای افراد مسن معمولا رنگ های A3، A3.5 یا A4 انتخاب می شود.

رنگ لمینت A3

حدود هفتاد درصد افراد به طور طبیعی رنگ دندانشان A3 است.کسانی که دوست دارند رنگ دندان شان تنها یک درجه روشن تر شود می توانند از رنگ A2 استفاده کنند.به طور کلی انتخاب رنگ لمینت A2 عمومیت بیشتری دارد و حتی سایه رنگ متداولی که معمولا برای ترمیم و اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت دندان استفاده می شود، رنگ دندان A2 و A3 است.

رنگ لمینت b1

تا چند سال پیش b1 به عنوان سفیدترین سایه شناخته می شد اما امروزه طیف های گسترده ای از آن وارد بازار شده است که کمی روشن تر به نظر می رسد.دندانپزشکان معمولا برای افرادی که به دنبال لبخندی با دندان های سفید طبیعی هستند پیشنهاد می کنند نمونه رنگ های A1 تا b1 را انتخاب کنند.دندانپزشک برای استفاده از رنگ لمینت b1، درجه و سایه این رنگ را با رنگ دندان های طبیعی شما مقایسه می کند تا ببیند که نسبت به رنگ پوست شما خیلی روشن تر نباشد. چون A1 سایه سفید تیره تری نسبت به b1 دارد، پس از نصب لمینت، طبیعی تر به نظر می رسد.

رنگ لمینت b1 به طور قابل توجهی روشن تر از A3 است و معمولا به عنوان روشن ترین و سفید ترین سایه رنگ در نظر گرفته می شود.

رنگ لمینت bw،سفید ترین و طبیعی ترین سایه رنگ

یکی از سفید ترین رنگ های ونیرکامپوزیتbw است.این رنگ ساخته برند ژاپنی شفو است که برای رسیدن به لبخند هالیوودی می توان از آن استفاده کرد.از مزایای رنگ bw می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت در برابر سایش
 • سازگاری با بافت دهان و دندان
 • قابلیت اتصال مناسب
 • قیمت مناسب (این برند نسبت به لمینت آمریکایی و سوئیسی قیمت مناسب تری دارد بنابراین استفاده از آن متداول تر است.)

انتخاب شکل مناسب لمینت دندان

پس از انتخاب رنگ مناسب برای روکش لمینت موضوع بعدی انتخاب شکل مناسب لمینت دندان است.برای انتخاب شکل لمینت دندان حتما به موارد زیر توجه کنید:

فرم صورت:شکل  روکش های لمینت باید براساس فرم صورت شما باشد.به طور مثال اگر چهره ای بلند دارید از روکش های کوتاه و پهن استفاده کنید اما اگر صورتی گرد دارید از روکش های بلندتر و باریک تر استفاده کنید زیرا این روکش ها صورت های گرد را باریک تر نشان می دهند.فرم اکثر صورت ها در چهار دسته قرار می گیرند:قلبی، بیضی یا تخم مرغی، گرد و مربعی.در ادامه ونیرهای مناسب برای هرکدام از فرم های صورت را برای شما نام می بریم:

صورت قلبی:صورتی که فرم قلبی دارد با ونیر های گرد و کوتاه تناسب بهتری دارد.
صورت تخم مرغی یا بیضی:برای این فرم صورت بهتر است از دندان های مربعی شکل استفاده کرد تا صورت پهن تر و پرتر به نظر برسد.
صورت گرد:برای چنین صورت هایی بهتر است از ونیرهای بلندتراستفاده کنید.
صورت مربعی:برای صورت های مربعی که خطوط فک مشخصی دارند بهتر است از دندان های گرد شده استفاده کنید زیرا این شکل دندان ها باعث می شود چهره فرد ملایم تر به نظر برسد.

جنسیت:لبخند های مردانه بیشتر با روکش های مربعی ایجاد می شوند.اگر می خواهید لبخندتان زنانه به نظر برسد ونیرهای نرم تر وگردتری را انتخاب کنید.

سن:دندان ها معمولا با افزایش سن و پیر شدن از دست می روند.طولانی شدن روکش های شما کمک می کند جوان تر به نظر برسید.علاوه بر این حجیم کردن دندان های شما می تواند به صاف کردن چین و چروک اطراف ناحیه دهان کمک کند.لمینت دندان جلویی ضخیم تر نیز می تواند ظاهر کامل تری به لب های شمابدهد.

آیا رنگ لمینت دندان تغییر می کند؟

گاهی اوقات ممکن است پس از لمینت کردن دندان هایتان احساس کنید که روکش لمینت شما تغییر رنگ داده است.دندان های طبیعی با گذشت زمان لکه دار می شوند زیرا مینای دندان دچار اختلال می شود و ذرات ریز مانند رنگدانه های غذایی،نوشیدنی ها،دخانیات به داخل دندان شما نفوذ می کنندوباعث تغییر رنگ می شوند.لمینت سرامیکی مانند مینای دندان طبیعی است اما از نظر ماهیت باآن تفاوت دارد.لمینت دندان مانند شیشه است و رنگدانه ها به سادگی از آن جدا می شوند.

یکی از دلایلی که اکثر دندانپزشک ها لمینت را به جای کامپوزیت توصیه می کنند این است که رنگ لمینت دندان هرگز تغییر نخواهد کرد.مواد ونیر کامپوزیت با قرارگرفتن در معرض موادی مانند چای و قهوه لکه دار می شوند.درست است که درخشش اصلی لمینت سرامیکی برای مدت نامحدودی محفوظ می ماند اما این موضوع به این معنا نیست که نتایج درمان همیشه جدید به نظر برسد.چند عامل وجود دارد که باعث می شود لمینت دندان شما تیره تر به نظر برسد:

 • ماده ای که لمینت دندان به وسیله آن به دندان چسبانده می شود،در بعضی موارد در فرایند اتصال می تواند رنگ آمیزی شود.این موضوع باعث می شود روکش لمینت شما تیره تر به نظر برسد و دندانپزشک مجبور شود لمینت دندان را جدا کند و آن رابا مواد تازه ای وصل کند.
 • در لمینت دندان ممکن است خراش های کوچکی به وجود بیاید.این خراش های کوجک ذرات موجود را در خود جذب می کنند و باعث می شوند روکش های لمینت ظاهری شفاف داشته باشند.برای پیشگیری از این موضوع بهترین راه این است که هنگام مسواک زدن از خمیردندان بدون ساینده و ملایم استفاده کنید.سعی نکنید لمینت دندان خود را با خمیردندان سفیدتر کنید زیرا این خمیردندان ها نسبت به نمونه های معمولی ساینده تر هستند ومی توانند باعث خراش های بیشتر بر روی روکش لمینت شوند.
 • روکش های قدیمی (آن هایی که بیش از ۱۰ سال طول عمر دارند)ممکن است از مواد با کیفیتی که امروزه استفاده می شوند ساخته نشوند.این لمینت ها با افزایش سن کدر به نظر می رسند اگر این اتفاق بیفتد باید در مورد تعویض روکش های لمینت با دندانپزشک خود صحبت کنید.

با بزرگ شدن سن لثه شما کمی عقب می رود که به آن رکود لثه می گویند.جایی که روکش لمینت با دندان متصل نمی شود یک خط چسب وجود دارد که مستعد تغییر رنگ است زیرا از کامپوزیت ساخته شده است.این کامپوزیت می تواند قهوه،چای و سایر غذاها و نوشیدنی های تیره و لکه دار را جذب کند و به یک خط قهوه ای روی دندان لمینت شده شما تبدیل شود بنابراین پس از گذشت مدتی مشاهده می کنیدکه خطوط قهوه ای ریزی در فاصله بین لمینت و دندان شما به وجود آمده است.نسبت به رکود لثه باید هوشیار باشید ودر هر معاینه دندانپزشکی از دندانپزشک خود بخواهید این مورد را بررسی کند.رکود لثه قابل پیشگیری است اما نمی توان صدمات گذشته آن را اصلاح کردبنابراین تا جایی که امکان دارد از بروز آن پیشگیری کنید.در صورت ایجاد لکه هنگام مراجعه به دندانپزشک،از پزشک متخصص خود بخواهید روکش را پولیش کند تا لکه را از بین ببرد.

هنگامی که به دندان ها ضربه سختی وارد می شود بافت داخلی دندان عاج آسیب می بیند.هنگامی که عاج دندان صدمه ببیند سریع تر از عاج دندان سالم تغییر می کند بنابراین دندان های شما سریع تر زرد می شوند.برای حل این مشکل باید پشت دندان ها را ژل سفید کننده بمالید.با انجام این کار بافت داخلی عاج سبک تر می شود بدین ترتیب رنگی که از طریق روکش لمینت شما بازتاب می شود سفید تر شده و کل دندان شما سفیدتر می شود.اگر قبلا از روکش های قدیمی استفاده کرده اید آن را با لمینت سرامیکی جدیدتر جایگزین کنید.روکش های لمینت جدید در برابر تغییر رنگ قوی،ماندگار و مقاوم هستند.

آیا می توان لمینت دندان را با خمیردندان یا نوارهای سفید کننده سفید کرد؟

گاهی اوقات پس از لمینت کردن فرد متوجه می شود رنگ لمینت ای که دندانپزشک گذاشته با رنگ دندان های دیگرش مطابقت ندارد.عده ای می پرسند آیا می توان لمینت دندان را با خمیردندان یا نوارهای سفید کننده سفید کرد؟در پاسخ به این سؤال باید گفت خیر .متأسفانه ژل سفید کننده روی روکش های لمینت کار نمی کند بنابراین برای این که روکش لمینت شما با بقیه دندان هایتان مطابقت داشته باشد باید آن را تعویض کنید.

 تنها با چند کلیک جهت ویزیت و مشاوه رایگان نوبت دریافت کنید.

دریافت نوبت