ایا دندان لمینت شده را میتوان کامپوزیت کرد؟

ایا دندان لمینت شده را میتوان کامپوزیت کرد؟

با پیشرفت دندانپزشکی زیبایی این روزها اصلاح و ترمیم دندان ها با روشهای مختلفی امکان پذیر است. در حقیقت برای ترمیم یک دندان ممکن است روش های مختلفی پیش روی بیمار قرار داشته باشد که انتخاب را برای او مشکل کند. روکش دندان، ونیر کامپوزیت، لمینت سرامیکی، ارتودنسی و غیره گزینه هایی هستند که بیماران می توانند برای اصلاح عیوب ظاهری دندانهای خود انتخاب کنند. اما برای انتخاب بهترین روش اصلاح طرح لبخند حتماً باید با دندان پزشک خود مشورت کنید و در مورد مزایا و معایب هر دو روش اطلاعات کافی کسب نمایید.

گاهی اوقات بیمارانی که یک یا چند دندان خود را با روکش دندان ترمیم کرده اند؛ پس از چند سال تصمیم می گیرند سایر دندان های خود را برای اصلاح طرح لبخند کامپوزیت کنند اما تردید دارند که آیا می توان دندان روکش شده را کامپوزیت کرد؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا بهتر است تفاوت بین کامپوزیت ونیر و روکش دندان را توضیح دهیم و سپس در ادامه مقاله نحوه کامپوزیت دندان های روکش شده را توضیح دهیم.

کامپوزیت دندان چیست؟

ونیر کامپوزیت نوعی رزین است که به طور مستقیم روی دندان ها قرار داده شده و فرم دهی میشود. البته سطح دندان ها پیش از فرم دهی رزین توسط دندانپزشک تا حدودی اصلاح می شود. سپس همانطور که در مقاله بهترین رنگ کامپوزیت دندان چیست و کدام را انتخاب کنیم؟ رنگ مناسب برای اصلاح طرح لبخند انتخاب شده و مواد رزین رنگ روی دندانها شکل داده می‌شوند. برای سفت کردن کامپوزیت دندان نیز از نور لیزر استفاده می شود و در نهایت کامپوزیت ونیر با مینای دندان پیوند برقرار کرده و پولیش می شود تا ظاهری زیبا پیدا کند.

مزایای کامپوزیت دندان نسبت به روکش دندان

هزینه کامپوزیت دندان نسبت به روکش دندان بسیار کمتر است و روش کم تهاجمی تری به شمار می‌آید چون نیازی به تراشیدن مینای دندان برای نصب کامپوزیت ونیر نیست. بعد از اتمام جلسه درمانی، بیماران ممکن است تا چند ساعت یا چند روز احساس درد و ناراحتی جزئی داشته باشند اما این علائم به سرعت از بین می رود. از دیگر مزایای کامپوزیت دندان نسبت به روکش دندان این است که فرآیند کاشت کامپوزیت دندان بسیار ساده است و معمولاً طی یک جلسه انجام میشود.

معایب کامپوزیت دندان در مقایسه با روکش دندان

استحکام و مقاومت کامپوزیت ونیر به اندازه روکش دندان نیست و بنابراین ممکن است در مدت زمان کوتاهی بشکند یا ترک بردارد. از کامپوزیت دندان فقط برای اصلاح ظاهر دندان ها استفاده می شود؛ در حالی که روکش دندان معمولا برای دندان هایی که پوسیدگی شدید داشته باشد و به منظور حفظ قدرت و استحکام آنها پس از ترمیم مورد استفاده قرار می گیرد. کامپوزیت دندان یک روش ترمیم طولانی مدت نیست زیرا احتمال لب پر شدن و شکستن آن طی چند سال بسیار زیاد است و باید پنج یا شش سال یکبار ترمیم شود؛ در حالی که روکش دندان طول عمر و استحکام بسیار بالایی دارد و می تواند بیش از ۱۰ یا ۱۵ سال بدون نیاز به ترمیم روی دندانهای بیمار باقی بماند با این که هزینه کامپوزیت دندان بسیار کمتر است اما چون یک روش ترمیمی زیبایی به شروع می آید بیمه های درمانی هزینه آن را پوشش نمی دهند.

روکش دندان چیست؟

روکش دندان یک راه حل دائمی برای ترمیم ظاهر و عملکرد دندان هایی است که بشدت پوسیده اند و یا حساس شده اند. روکش دندان معمولاً به جای تاج دندان و پس از تراشیدن لایه مینای دندان روی پایه قرار می‌گیرد تا از آن محافظت کند. روکش دندان می تواند از جنس طلا، فولاد ضد زنگ یا مواد سرامیک و پرسلین باشد. مراحل نصب روکش دندان طی دو جلسه انجام می گیرد: در جلسه اول دندانپزشک قالبی از دندان تراش خورده تهیه کرده و پس از اینکه تاج دندان در لابراتوار ساخته شد؛ در جلسه دوم روکش دندان را نصب می کند.

مزایای روکش دندان نسبت به کامپوزیت ونیر

روکش دندان بسیار مقاوم است و طول عمر بسیار زیادی دارد. روکش دندان در مقایسه با کامپوزیت دندان یک ترمیم بلند مدت به شمار می آید که می تواند بیش از ۱۵ سال بدون نیاز به اصلاح و ترمیم به کار رود.

معایب روکش دندان در مقایسه با کامپوزیت ونیر

نحوه آماده سازی دندان برای نصب روکش بسیار تهاجمی تر از کامپوزیت ونیر است. البته طی این فرایند، دندانپزشک باید تقریباً کل مینای دندان را بتراشد تا فضای کافی برای نصب روکش دندان فراهم شود. هزینه نصب روکش دندان نسبت به ونیر کامپوزیت بسیار بیشتر است. به همین علت تا زمانی که دندان به شدت پوسیده نشده و یا روت کانال (Root Canal) نشده باشد؛ دندانپزشک پیشنهاد استفاده از روکش دندان را نخواهد داد. با اینکه روکش دندان استحکام بسیار بالایی دارد؛ از بین رفتن چسب بین روکش و پایه زیر آن پس از چند سال بسیار متدوال است که منجر به افتادن روکش می شود. البته در این شرایط دندانپزشک می‌تواند بدون ساخت روکش جدید همان روکش دندان قبلی را مجدداً سیمان کند. اما در صورتی که روکش دندان در اثر استفاده نادرست به عنوان مثال جویدن غذاهای بسیار سفت ترک خورده باشد و یا شکسته باشد باید روکش دندان جدید مجدداً ساخته شود که هزینه بیشتری دارد. البته در برخی موارد اگر روکش دندان از طرف دندانپزشک به عنوان درمان انحصاری بیمار تایید شود؛ برخی از بیمه‌های تکمیل بخشی از هزینه آن را می‌پردازند.

آیا میتوان دندان روکش شده را کامپوزیت کرد؟

اگر یک یا چند دندان خود را روکش کرده‌اید و قصد دارید از ونیر کامپوزیت روی سایر دندان های خود استفاده کنید؛ اولین نگرانی شما این خواهد بود که آیا روکش دندان می تواند در اصلاح و زیبایی طرح لبخند شما تاثیر منفی بگذارد و آیا می توانید دندان روکش شده را نیز با کامپوزیت بپوشانید تا نگران عدم هماهنگی دندان روکش شده با سایر دندان های کامپوزیت شده خود نباشید؟در پاسخ به این سوال باید گفت که امکان پوشش دندان روکش شده با کامپوزیت دندان وجود ندارد. چون مواد کامپوزیت به روکش دندان نمی چسبند و چسبی وجود ندارد که بتواند آنطور که کامپوزیت به مینای دندان پیوند می خورد؛ به اتصال کامپوزیت ونیر و روکش دندان کمک کند. حتی اگر دندانپزشک به طور موقتی کامپوزیت ونیر را روی روکش دندان شما بچسباند؛ حداکثر یک یا دو هفته دوام می آورد و از روی روکش دندان خواهد افتاد.

پس راه حل کامپوزیت دندان بعد از روکش کردن چیست؟

با توجه به اینکه کامپوزیت ونیر ها فقط روی سطح دندان را می پوشاند و توانایی پوشش دادن سطح روکش دندان را ندارند؛ حتی ونیر پرسلین فوق العاده نازک یا لومینیرز نیز نمی تواند برای پوشش دادن روکش دندان به کار رود؛ دو راه حل برای دندان روکش شده حین کامپوزیت سایر دندان های وجود دارد:

اولین راه حل این است که رنگ کامپوزیت ونیر ها را کاملاً منطبق با رنگ روکش دندان انتخاب کنید تا پس از فرم دهی و سیمان کردن کامپوزیت دندان روی سایر داندان ها، تفاوت آن با روکش دندان مشخص نشود. در نتیجه نیازی به روکش دندان ندارید و میتوانید ظاهر سایر دندان‌های خود را با کامپوزیت ونیر اصلاح نمایید. به این ترتیب دندان های اطراف دندان روکش شده با کامپوزیت دندان پوشش داده میشود و در صورتی که دندانپزشک شما تجربه و تبحر کافی در این کار داشته باشد؛ هیچ تفاوتی بین ظاهر دندانهای روکش شده و دندان های کامپوزیت شده مشاهده نخواهد شد.

راه حل دوم این است که که همزمان با کامپوزیت کردن دندان های دیگر، روکش دندان را نیز تعویض کنید. اگر تمایل دارید رنگ دندان های تان بسیار روشن تر به نظر برسد یا برای بستن فاصله بین دندان ها با کامپوزیت، دندانپزشک تشخیص بدهد که روکش دندان باید اندازه متفاوتی داشته باشد باید همزمان با کاشت کامپوزیت ونیر، روکش دندان جدید را سفارش دهید تا اصلاح طرح لبخند شما با کیفیت قابل قبولی انجام گیرد. همانطور که پیش از این اشاره کردیم؛ هیچ کدام از ونیر های دندانی نمی‌توانند به روکش دندان بچسبند چون برای ساخت روکش دندان سرامیکی، پرسلین (Porcelain) در دمای بسیار بالایی قرار داده می شود تا به اصطلاح پخته شود. در این شرایط ساختار شیمیایی مواد سازنده سرامیک تغییر کرده و امکان چسبیدن آن به سایر مواد از جمله کامپوزیت وجود نخواهد داشت.

تفاوت کاربرد بین کامپوزیت دندان و روکش دندان چیست؟

شکستن دندان، ترک خوردن، پوسیدگی و لب پر شدن مشکلاتی هستند که تمام افراد در طول زندگی با آن مواجه می‌شوند. دلیل به وجود آمدن این مشکلات دندانی می تواند حوادث رانندگی و ورزشی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، استفاده نادرست از دندان برای گاز زدن چیزهای سفت، باز کردن درب بطری ها و غیره باشد. برخی از عیوب ظاهری دندان مانند لب پر شدن یا ترک خوردگی را به راحتی می توان با روش های ترمیمی مثل پر کردن، ونیر کامپوزیت یا روکش دندان برطرف کرد.

تفاوت کاربرد بین کامپوزیت دندان و روکش دندان در این است که از کامپوزیت ونیر برای ترمیم آسیب دیدگی های جزئی مانند ترک، لب پریدگی، فاصله کم میان دندان ها یا سفید تر و روشن تر کردن آن ها استفاده می شود. با توجه به اینکه نحوه نصب کامپوزیت دندان بسیار راحت است و طی یک جلسه، فرم دهی و چسباندن آن به دندان انجام می‌شود و هزینه پایین تری نسبت به روکش دندان دارد؛ طرفداران زیادی پیدا کرده است. کاشت ونیر کامپوزیت نسبتاً بدون درد انجام می گیرد. البته احتمال بروز کمی حساسیت در نواحی اطراف دندان های کامپوزیت شده و لثه ها وجود دارد که البته کاملا موقتی است و به سرعت برطرف می شود. مواد رزین کامپوزیت پس از فرم دهی استحکام قابل قبولی دارند اما اگر به درستی از آنها مراقبت نکنید؛ احتمال شکستن و لب پر شدن آنها نیز وجود دارد. به همین علت باید از توصیه های دندانپزشک را در خصوص مراقبت از کامپوزیت ونیروهای خود جدی بگیرید.

روکش دندان معمولاً برای پوشش دادن دندان هایی که پوسیدگی بسیار شدید و گسترده یا شکستگی زیاد داشته باشند؛ به طوریکه دندانپزشک مجبور باشد؛ بیش از نیمی از مینای دندان را بتراشد؛ به کار می رود. روکش دندان طبق درخواست بیمار و مطابق با شرایط دندان تراشیده شده از جنس پرسلین، طلا یا فلزات دیگر ساخته می شود. روکش دندان به طور کامل روی پایه دندان قرار می گیرد و از دندان طبیعی که زیر آن قرار دارد؛ محافظت می کند.

آیا نحوه مراقبت از دندان روکش شده با کامپوزیت دندان متفاوت است؟

اکثر بیمارانی که یک یا چند دندان خود را روکش کردند و سپس تصمیم می گیرد سایر دندانهای خود را با کامپوزیت بپوشاند؛ سوالاتی در خصوص نحوه مراقبت از دندان روکش شده و کامپوزیت دندان دارد. به طور کلی باید گفت نحوه مراقبت از روکش دندان و کامپوزیت تفاوت چندانی ندارد. حفظ بهداشت دهان و دندان با نخ دندان کشیدن، مسواک زدن و استفاده از دهانشویه ها بهترین روش مراقبت از روکش دندان و کامپوزیت ونیر می باشد. به منظور افزایش دوام و طول عمر هر دو روش ترمیمی باید مانند دندان های طبیعی خود از آنها محافظت کنید. جویدن یا گاز زدن غذاهای بسیار سفت مانند یخ، باز کردن در قوطی های فلزی و پلاستیکی، استفاده از دندان های روکش شده یا کامپوزیت شده به جای ابزار، جویدن ناخن یا سر مداد و همچنین دندان قروچه کردن می تواند به روکش دندان یا کامپوزیت آسیب وارد کند.

جمع بندی

هر دو روش روکش دندان و کامپوزیت دندانی برای ترمیم عیوب ظاهری مانند شکستگی، لب پر شدن یا پوشاندن پوسیدگی های دندان مناسب هستند. در صورتی که دندان خود را روکش کرده باشید و قصد دارید از کامپوزیت ونیر استفاده کنید می توانید برای انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر به نحوی که با روکش دندان متناسب باشد با دندانپزشک خود مشورت کنید. اگر احساس می کنید رنگ ونیر کامپوزیت شما بسیار روشن تر روکش دندان است، می توانید یک روکش دندان جدید سفارش دهید. هزینه کامپوزیت ونیر نسبت به روکش دندان بسیار کمتر است از طرفی دوام و طول عمر روکش دندان بسیار بیشتر از کامپوزیت ونیر است. بنابراین برای انتخاب روش مناسب ترمیم و اصلاح دندان های خود، مزایا و معایب هر دو روش را به دقت بررسی کنید.

 تنها با چند کلیک جهت ویزیت و مشاوه رایگان نوبت دریافت کنید.

دریافت نوبت