ایا ایمپلنت دندان درد دارد؟

ایا ایمپلنت دندان درد دارد؟

ایمپلنت های دندانی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید. ایمپلنت ها پایه هایی هستند که طی یک عمل جراحی در استخوان فک بالا یا پایین شما کاشته می شود. این پایه ها به عنوان ریشه دندان مصنوعی نقش حمایت از تاج دندان را دارند که با جوش خوردن به استخوان فک استحکام کافی را ایجاد می کنند. با کاشت ایمپلنت‌های دندانی جویدن، گاز زدن، صحبت کردن و ظاهر دندان ها کاملا شبیه دندان های طبیعی خواهد شد.

در حین انجام عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان باید تا حدودی انتظار درد و ناراحتی را داشته باشید. اما افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند تا به حال از تجربه درد غیرقابل تحمل هنگام عمل جراحی شکایتی نکرده اند. چون دندانپزشک پیش از اقدام به شروع جراحی نواحی خاصی از لثه را با آمپول های مخصوص بی حس میکند و با این بی حسی موضعی هیچگونه دردی هنگام عمل جراحی احساس نخواهید کرد.

آیا درد جراحی ایمپلنت خیلی شدید است؟

بسیاری از افرادی که نیاز به کاشت ایمپلنت دارند نگران درد پس از عمل جراحی هستند و تصور می کنند این درد تا مدتها پس از انجام عمل جراحی باقی خواهد ماند. درست است که احساس دست درد پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت امری عادی است اما با مراقبت های لازم و عمل کردن به دستورات پزشک احساس درد به اندازه قابل تحمل ای کاهش خواهد یافت.

پس از اینکه بی حسی موضعی از بین رفت احساس درد و ناراحتی شروع خواهد شد. احساس درد پس از کاشت ایمپلنت به نحوه انجام عمل جراحی و تعداد ایمپلنت های کاشته شده بستگی دارد. با استفاده از داروهای مسکن و آنتی بیوتیک های تجویز شده بعد از عمل جراحی ایمپلنت بیمار درد و ناراحتی خاصی احساس نمی کند. وجود کمی تورم چند روز پس از عمل جراحی کاملا طبیعی است و بهتر است به منظور جلوگیری از شدید شدن عوارض جانبی تا بهبودی کامل محل عمل از غذاهای نرم استفاده کنید.

همانطور که پیش از این توضیح داده شد عمل کاشت ایمپلنت با درد بسیار کمی همراه است و اکثر بیماران در همان روز سر کار خود بر می گردند و از راحت بودن این عمل متعجب هستند. البته اگر پیوند استخوان و لیفت سینوس را به منظور آماده سازی پیش از ایمپلنت دندان انجام داده باشید؛ احتمالاً جراح از بی حسی استفاده می کنند. در این شرایط بهتر است به مدت ۲۴ ساعت رانندگی نکنید و از مسکن های مناسب استفاده کنید. واکنش بدن هر فرد نسبت به درد جراحی ایمپلنت متفاوت است اما تجربه نشان داده بیشتر بیماران درد غیر قابل تحملی احساس نمی کنند.

البته بهتر است تا حدودی انتظار درد را پس از کاشت ایمپلنت داشته باشید. معمولاً افرادی که عمل کاشت ایمپلنت را انجام داده است بیان کرده‌اند که کشیدن دندان، درد بیشتری نسبت به این عمل دارد. چون در عمل جراحی ایمپلنت جراح باید بخشی از لثه شما را ببرد باید آن ناحیه را با استفاده از بی حسی موضعی بی حس کند. همچنین احتمالاً از بی حسی موضعی پیش از شروع عمل جراحی استفاده خواهد کرد و بعد از عمل جراحی نیز چند مسکن قوی برایتان تجویز می کند تا دردی احساس نکنید.

اگرچه ناراحتی و درد از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما تقریباً همه بیماران اتفاق نظر دارند که درد ناشی از عمل کاشت ایمپلنت بسیار کمتر از آن چیزی بوده که انتظارش را داشتند. جراحان ایمپلنت از تکنیک های بسیار پیشرفته ای استفاده می کنند و در محیطی بسیار تمیز کار می کنند. به همین علت احتمال عفونت زخم بسیار کم است و در صورتی که دستورات پزشک را برای مراقبت از ایمپلنت های دندانی پس از انجام عمل جراحی رعایت کرده و آنتی بیوتیک های مناسب را مصرف کنید؛ احساس درد و ناراحتی شما به حداقل خواهد رسید.

درد ناشی از عمل کاشت ایمپلنت تا چه مدت پس از عمل ادامه خواهد داشت؟

مشکل است بگوییم که در پس از عمل کاشت ایمپلنت، درد دقیقا تا چند روز ادامه خواهد یافت اما اکثر بیماران تا حدود ۱۰ روز پس از کاشت ایمپلنت احساس درد و ناراحتی را تجربه می کنند که با داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک کاهش می یابد. وجود تورم نیز ۳ تا ۵ روز پس از عمل جراحی طبیعی است.

سطح تقریبی درد پس از کاشت ایمپلنت در دوره های زمانی مختلف :

درد عمل کاشت ایمپلنت بعد از یک هفته

احساس درد تا یک هفته پس از کاشت ایمپلنت کاملا طبیعی است. برای بهبود و کاهش درد بهتر است دستورالعمل هایی که پزشک به شما داده را رعایت کنید. این احساس در ممکن است تا ۱۰ روز پس از جراحی ایمپلنت نیز ادامه داشته باشد.

درد ایمپلنت دندان بعد از دو هفته

پس از دو هفته درد باید به طور قابل توجهی تسکین یافته باشد. اگر در این زمان همچنان درد غیر قابل تحملی داشتید به طوری که نیاز به مصرف مسکن بود؛ حتماً با دندانپزشک مشورت کنید. چون احتمال دارد زخم ناحیه جراحی شده عفونت کرده باشد.

درد جراحی ایمپلنت بعد از ۳ تا ۴ ماه

احساس درد سه تا چهار ماه پس از جراحی کاشت ایمپلنت ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

 • بیماری سیستم ایمنی،
 • خون رسانی ضعیف به بافت های اطراف ایمپلنت،
 • تداخل دارویی با سایر قرص های مصرفی،
 • سلامت عمومی ضعیف،
 • وجود عفونت،
 • وارد آمدن فشار زیاد به پایه ایمپلنت،
 • پس زدن ایمپلنت،
 • واکنش های آلرژیک،
 • آسیب دیدن بافت یا رشته های عصبی

در هر صورت با احساس درد در ناحیه ایمپلنت کاشته شده باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت درد مشخص شده و فرایند درمان آغاز گردد.

احساس درد یک سال پس از جراحی ایمپلنت

اگر یک یا چند سال پس از کاشت ایمپلنت در آن ناحیه احساس درد داشتید احتمالاً دلیل آن یکی از موارد زیر است:

 • کشیدن سیگار،
 • دندان قروچه کردن،
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان،
 • ناکافی بودن بافت لثه در ناحیه ایمپلنت،
 • رادیوگرافی اطراف سر و گردن،
 • ناکافی بودن استخوان فک،
 • عفونت

در این شرایط نیز حتماً باید با مراجعه به ایمپلنتولوژیست منشا این احساس درد را مشخص کرده و درمان را شروع کنید.

چه عواملی موجب می شود درد بیشتری پس از کاشت ایمپلنت تجربه کنید؟

• افتادن هیلینگ کپ

گاهی اوقات پیچ کوچکی که در بالای ایمپلنت پیچ می شود با شروع فرایند بهبود شل شده و از جای خود خارج می شود. در این شرایط دندانپزشک باید هیلینک کپ را برداشته، آن را تمیز کند و مجددا داخل ایمپلنت قرار دهد. انجام این عمل ممکن است موجب شود کمی احساس درد و ناراحتی داشته باشید.

• لق شدن پایه ایمپلنت

در صورتی که استخوان فک تراکم کافی نداشته باشد؛ ایمپلنت داخل استخوان جوش نخورده و لق می‌شود. احساس درد و ناراحتی در این شرایط کاملاً طبیعی است و دندانپزشک مجبور است ایمپلنت را برداشته و پس از برطرف کردن مشکلات و درمان استخوان فک به عنوان مثال با پیوند استخوان مجددا اقدام به کاشت ایمپلنت نماید.

 • عفونت

هر گونه عفونت لثه می تواند در ناحیه ایمپلنت ایجاد درد کند. در صورتی که عفونت سریع تشخیص داده شود به راحتی قابل درمان است.

• پس زدن ایمپلنت

گاهی اوقات پایه ایمپلنت به درستی با استخوان فک بیمار جوش نمی‌خورد و بدن آن را پس میزند یا اصطلاحا عمل کاشت ایمپلنت با شکست مواجه می شود. اگر این اتفاق بیفتد ایمپلنت لق شده و موجب احساس درد در ناحیه ایمپلنت شده می شود.

• احساس سوزش در استخوان

احساس سوزش پس از کاشت ایمپلنت مخصوصاً در ناحیه استخوان متداول نیست. اما گاهی اوقات حرارت دریل کردن استخوان توسط دندانپزشک ممکن است به نواحی اطراف عمل جراحی روی استخوان آسیب برسانند و در نتیجه درد، سوزش و ناراحتی شدیدی برای بیمار ایجاد کند. اگر این اتفاق بیفتد دندانپزشک باید ایمپلنت را خارج کرده و استخوان فک را که تحت تأثیر قرار گرفته درمان کند.

• آسیب دیدن عصب دندان

آسیب رسیدن به رشته‌های عصبی نیز به ندرت اتفاق می افتد. اگر دندانپزشکی با دریل کردن نادرست یا با کاشت ایمپلنت در ناحیه ای خیلی نزدیک به رشته های عصبی موجب آسیب رسیدن به آن‌ها شود؛ بیمار درد شدیدی را احساس خواهد کرد. در این حالت ایمپلنت باید برداشته شده و مجدداً جایگزین شود.

نکات مربوط به مدیریت درد پس از کاشت ایمپلنت دندان

نکات بسیاری وجود دارد که رعایت کردن آنها به تسکین یافتن و به حداقل رساندن درد پس از کاشت ایمپلنت کمک خواهد کرد:

• بهترین دندانپزشک را  انتخاب کنید

بدیهی است که انتخاب ایمپلنتولوژیست در انجام گرفتن نحوه صحیح کاشت ایمپلنت اهمیت بسیاری دارد. بنابراین اینکه دندانپزشکی با هزینه بسیار پایین عمل کاشت ایمپلنت را انجام می دهد اصلاً معیار مناسبی برای انتخاب او نیست. چون احتمالاً کیفیت کار و یا مواد مورد استفاده توسط این دندانپزشک بسیار پایین است.  با مراجعه به دکتر شهاب محمدی – ایمپلنتولوژیست و جراح دندان –  انجام گرفتن عمل جراحی کاشت ایمپلنت را با بهترین کیفیت و حداقل درد و ناراحتی تضمین کنید.

• رعایت کردن دستورالعمل ها

تمام مواردی که دندان پزشک به شما توصیه می کند پس از انجام کاشت دندان، رعایت کنید را به دقت انجام دهید. چون برای سلامت دهان و دندان و کل بدن شما ضروری است. بهتر است توصیه‌های دندانپزشک را یادداشت کنید تا آنها را فراموش نکنید.

• مصرف دارو

احتمالاً جراح پس از کاشت دندان مسکن هایی را برای شما تجویز می‌کند تا به تسکین درد کمک کند. این مسکن ها معمولا از نوع ایبوپروفن هستند. اگر دوز توصیه شده توسط دندانپزشک درد شما را تسکین نداد بهتر است بلافاصله با او تماس حاصل کنید و در خصوص افزایش دوز دارو و یا داروهای جایگزین با دندان پزشک مشورت نمایید.

• گذاشتن یخ

در چند روز اول گذاشتن یخ می تواند موجب بی حس شدن و کاهش درد و تورم شود. بهتر است کیسه یخ را روی گونه خود نزدیک ناحیه ایمپلنت شده قرار دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

• قرقره آب نمک

دهان خود را با آب نمک ولرم غرغره کنید تا از رشد هر گونه باکتری و عفونت جلوگیری کرده و درد خود را تسهیل دهید. اگر قرقره آب نمک دهان شما را می سوزاند؛ طبیعی است و بهتر است آن را تحمل کنید تا دوره ریکاوری شما سریعتر بگذرد.

• خوردن غذاهای سرد و نرم

از خوردن غذاهای سفت، آبنبات و غذاهای خیلی داغ در مدت ریکاوری خودداری کنید. بهتر است از غذاهای سرد و نرم مانند سوپ میکس شده استفاده کنید. خوردن ماست، اسموتی ها و آبمیوه نیز توصیه می شود.

• بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن یک تا دو بار در روز توصیه می شود. حفظ بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است و بهتر است همواره آن را رعایت کنید. البته احتمالاً دندان پزشک به شما توصیه می‌کند که تا بهبود کامل از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ناحیه عمل خودداری کنید.

• استراحت کافی

مطمئن شوید که بدن و استخوان فک شما استراحت کافی داشته باشد. فعالیت های شدید ورزشی و یا بلند کردن اجسام سنگین در دوره ریکاوری ممکن است به ایمپلنت آسیب وارد کرده و احساس درد و ناراحتی را بیشتر کند. بهتر است اجازه دهید بدن شما بیشتر انرژی خود را صرف بهبود یافتن ناحیه عمل شده کند.

 تنها با چند کلیک جهت ویزیت و مشاوه رایگان نوبت دریافت کنید.

دریافت نوبت